Προκριματικά Μουντιάλ: Στραβοπάτημα για Ζάμπια (videos)

Η πρωταθλήτρια Αφρικής, Ζάμπια, έμεινε στο 1-1 με το Σουδάν, αποτέλεσμα που ευνόησε την Γκάνα, ενώ η Τυνησία ευνοήθηκε από τη νίκη του Πράσινου Ακρωτηρίου.

Καταρχάς, το Σουδάν ισοφάρισε σε 1-1 με γκολ του Μοχάμεντ Μαλίκ στο 72ο λεπτό, ενώ στο 70ό ο Γιάκομπ Μουλένγκα είχε ανοίξει το σκορ. Στο μεταξύ, το Πράσινο Ακρωτήριο κέρδισε τη Σιέρα Λεόνε με 1-0 χάρη σε γκολ του Χέλντον της Μαρίτιμο στο 11ο λεπτό και έφερε την… Τυνησία κοντά σε πρόκριση, ενώ οι Αμπνελίζ Μπαραντά της Χετάφε και ο Γιουνές Μπελχαντά της Μονπελιέ βρήκαν δίχτυα στο 2-0 του Μαρόκο σε βάρος της Γκάμπια.

Από τα υπόλοιπα ματς του δεύτερου προκριματικού γύρου της Αφρικής για το Μουντιάλ του 2014 ξεχώρισαν τα τρία… πέναλτι του Πιερ-Εμερίκ Αουμπενγιά στο 4-1 του Γκαμπόν σε βάρος του Νίγηρα, που ολοκλήρωσε το ματς με εννέα παίκτες. Επίσης, η Μπουρκίνα Φάσο πήρε εκτός έδρας 1-0 σε βάρος του Κονγκό χάρη σε γκολ του Αριστίντ Μπανκέ στο 38ο λεπτό και έβαλε... φωτιά στον πέμπτο όμιλο, ενώ η Ουγκάντα κέρδισε με 2-1 την Ανγκόλα, αφού οι Εμανουέλ Οκόγιε και Τόνι Μαουγιέ σκόραραν στο 80ό και στο 89ο λεπτό, αντίστοιχα. Τέλος, η Μποτσουάνα επιβλήθηκε με 3-2 της Κεντροαφρικανικής Δημοκρατίας.

Παρακάτω ο «χάρτης» του δεύτερου προκριματικού γύρου της ζώνης CAF:
Πρώτος Όμιλος
Μποτσουάνα-Κεντροαφρικανική Δημοκρατία 3-2
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (5 αγώνες): Αιθιοπία 10 (4 αγ.), Νότια Αφρική 8 (4 αγ.), Μποτσουάνα 4, Κεντροαφρικανική Δημοκρατία 3.

Δεύτερος Όμιλος
Πράσινο Ακρωτήριο-Σιέρα Λεόνε 1-0
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (5 αγώνες): Τυνησία 10 (4 αγ.), Πράσινο Ακρωτήριο 6, Σιέρα Λεόνε 5, Ισημερινή Γουινέα 4 (4 αγ.).

Τρίτος Όμιλος
Μαρόκο-Γκάμπια 2-0
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (5 αγώνες): Ακτή Ελεφαντοστού 10 (4 αγ.), Μαρόκο 8, Τανζανία 6 (4 αγ.), Γκάμπια 1.

Τέταρτος Όμιλος
Ζάμπια-Σουδάν 1-1
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (5 αγώνες): Ζάμπια 11, Γκάνα 9 (4 αγ.), Σουδάν 2, Λεσότο 2 (4 αγ.).

Πέμπτος Όμιλος
Κονγκό-Μπουρκίνα Φάσο 0-1
Γκαμπόν-Νίγηρας 4-1
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (5 αγώνες): Κονγκό 10, Μπουρκίνα Φάσο 9, Γκαμπόν 7, Νίγηρας 3.

Έκτος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (5 αγώνες): Νιγηρία 9, Μαλάουι 7, Ναμίμπια 5, Κένυα 3.

Έβδομος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (4 αγώνες): Αίγυπτος 12 , Γουινέα 7, Μοζαμβίκη 2, Ζιμπάμπουε 1.

Όγδοος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (4 αγώνες): Αλγερία 9, Μάλι 7, Μπενίν 4, Ρουάντα 2.

Ένατος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (5 αγώνες): Λιβύη 9, Καμερούν 6 (4 αγ.), Δημοκρατία του Κονγκό 5 (4 αγ.), Τόγκο 4.

Δέκατος Όμιλος
Ουγκάντα-Ανγκόλα 2-1
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (5 αγώνες): Ουγκάντα 8, Σενεγάλη 6 (4 αγ.), Ανγκόλα 4, Λιβερία 4 (4 αγ.).

Σημείωση: Ο πρώτος από κάθε όμιλο θα διεκδικήσει την πρόκριση στο Μουντιάλ 2014 μέσω διπλών αγώνων-μπαράζ (σ.σ. πέντε ζευγάρια).

Euroleague: Με 1.000 οπαδούς η Μακάμπι στο Game 3 με τον Παναθηναϊκό AKTOR
NBA: Εξαιρετικά αμφίβολοι Γιάννης Αντετοκούνμπο και Λίλαρντ για το Game 5 των Μπακς
Παναθηναϊκός AKTOR: Η ώρα του Κέντρικ Ναν
Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (30/04) - «Τερίμ γιοκ» στον Παναθηναϊκό