Λαμία-Πανσερραϊκός 3-1: Νίκη ανόδου με… παραφωνίες!

Η Λαμία έκανε ακόμα ένα βήμα για την κατάκτηση ενός εκ των δυο εισιτηρίων για τη Super League επικρατώντας του Πανσερραϊκού με 3-1, ωστόσο η φίλαθλη κοινότητα παραμιλάει με το απίστευτο γκολ-οφσαίντ με το οποίο οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ.

Η ομάδα της Φθιώτιδας διατήρησε το αήττητο στην έδρα της και απέδειξε για μια ακόμη φορά γιατί είναι το φαβορί για την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία. Η Λαμία δεν συνάντησε ιδιαίτερη δυσκολία απέναντι στον Πανσερραϊκό και πανηγύρισε μια άνετη νίκη σε ένα χορταστικό παιχνίδι με τέσσερα γκολ.

Το πρώτο πάντως με το οποίο προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι ξεσήκωσε θύελλα αντιδράσεων ενώ όλος ο πάγκος του Πανσερραϊκού διαμαρτυρήθηκε έντονα προς τον διαιτητή Συμεωνίδη.

Μόλις στο 5' ο Αυγενικού εκτέλεσε φάουλ και ο Μπουλούλης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Ωστόσο το ριπλέι δείχνει ξεκάθαρα ότι τόσο ο ίδιος όσο και άλλοι τέσσερις συμπαίκτες του ήταν οφσάιντ, τη στιγμή μάλιστα που ο β' βοηθός (Δημήτρης Ζέρβας) ήταν στην ίδια ευθεία! Ωστόσο δε σήκωσε το σημαιάκι, προς γενική έκπληξη όλων, με το διαιτητή Συμεωνίδη να δείχνει σέντρα!

Στο 39’ ήρθε το δεύτερο γκολ για τη Λαμία με δημιουργό πάλι τον Αυγενικού αλλά με εκτελεστή αντίπαλο παίκτη! Ο άσος των γηπεδούχων εκτέλεσε κόρνερ και ο Καψάληw στην προσπάθειά να διώξει, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-0. Ο Πανσερραϊκός αντέδρασε και στο 43’ ο Τσελεπίδης πρόλαβε την έξοδο του Πίτκα και μείωσε σε 2-1. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Καραγιάννης με πλασέ έγραψε το 3-1, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε. Αλλά η Λαμία διαχειρίστηκε άψογα το παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους να αδυνατούν να γίνουν απειλητικοί.

Με το σφύριγμα της λήξης η Λαμία πανηγύρισε την 13η εντός έδρας νίκη της.

ΛΑΜΙΑ: Πίτκας, Αναστασιάδης, Βαλιός, Πεταυράκης, Σπυρόπουλος (72’ Τσούκαλος), Μπουλούλης, Αυγενικού, Ρότσα, Καραγιάννης (76’ Βάντερσον), Βασιλόγιαννης, Ντουρμισάι (86’ Πατσαρούχας).
ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Ρίστιτς, Τσελεπίδης (46’ Παπατζίκος), Ιωαννίδης, Καψάλης, Γαβριηλίδης, Τσιμίκας, Ρούτσης, Πόζογλου (60’ Τσούτσης), Κανούλας, Φουσού (82’ Ταχματζίδης), Ντοράγκι.

Euroleague: Στην 8αδα η Μπασκόνια, "σκότωσε" την Βίρτους απ' το τρίποντο
Youth League: Πέρασε η Μίλαν και παίζει με Ολυμπιακό
Σερέλης: "Θέλουμε να κρατήσουμε την έδρα μας και να πάμε στο Βερολίνο"
Σπανούλης: "Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου"