Απόλλων Σμύρνης της… τελευταίας στιγμής!

Τέσσερις φορές «χτύπησε» φέτος με buzzer beater ο Απόλλων Σμύρνης και η πόρτα της Super League είναι ορθάνοιχτη

Ο Απόλλων Σμύρνης πραγματοποιεί από την αρχή της σεζόν πορεία πρωταθλητισμού και δικαίως είναι ένα από τα φαβορί για την άνοδο στα μεγάλα σαλόνια. Η ομάδα του Άκη Μάντζιου μετρά 15 νίκες και 4 ισοπαλίες και τίποτα δεν μοιάζει ικανό να τη σταματήσει. Ακόμα όμως κι όταν η απόδοση της κινείται σε μέτρια επίπεδα, στο τέλος καταφέρνει να παίρνει βαθμό ή βαθμούς. Όπως το περασμένο Σάββατο κόντρα στην ΑΕ Σπάρτη.

Τα λεπτά κυλούσαν βασανιστικά για τον Απόλλωνα και η «Βασίλισσα» του Νότου ήταν αγκαλιά με έναν «χρυσό» βαθμό. Ο Σιατραβάνης όμως λύτρωσε την αθηναϊκή ομάδα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων που συνεχίζει να κατοικεί στο… ρετιρέ της βαθμολογίας με συγκάτοικο τη Λαμία. Αυτή η νίκη πάντως ήταν η τέταρτη που ήρθε φέτος με buzzer beater.

2

Πρεμιέρα στην… πρεμιέρα

Την 1η αγωνιστική ο Απόλλων (30/10) αντιμετώπισε την Καλλιθέα φτάνοντας σε μια δύσκολη και αγχωτική νίκη με 3-2. Η ομάδα του «Ελ Πάσο» «πάγωσε» τη Ριζούπολη στο 13’ με το γκολ του Σταματάκου για να έρθει τέσσερα λεπτά αργότερα ο Διαμαντόπουλος να κάνει το 1-1. Η Καλλιθέα όμως ξαναπήρε το προβάδισμα λίγο πριν την εκπνοή τοη ημιχρόνου με δεύτερο προσωπικό τέρμα του Σταματάκου. Στο 80’ ο Διαμαντόπουλος με δεύτερο κι αυτός προσωπικό του τέρμα έφερε το ματς στα ίσα κι όλοι φαντάστηκαν πως το παιχνίδι θα τέλειωνε εκεί. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων όμως ο Αλμπάνης χάρισε τη πρώτη νίκη στον Απόλλωνα.

3

Έκανε το… Κονέ με την κορυφή

Την 6η αγωνιστική (19/12) ο Απόλλων φιλοξενήθηκε από τον Αιγινιακό και ο Τζάνης ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 27΄για τους Αθηναίους. Ο πάντα αξιόμαχος και δυνατός όμως Αιγινιακός έφτασε στην ισοφάριση με τον Κυζιρίδη στο 80’. Και εκεί που όλοι φαντάστηκαν πως ο Απόλλων θα χάσει τους πρώτους του βαθμούς, ο Κονέ στο 1΄των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το 2-1 και ανέβασε την ομάδα του στην πρώτη θέση. Το καρέ των buzzer beater συμπληρώνεται την 15η αγωνιστική και στο μεγάλο ντέρμπι με τον Άρη, που διεξήχθη την 15η αγωνιστική (12/2) στη Ριζούπολη.

Οι Θεσσαλονικείς ξεκίνησαν δυνατά το ματς και στο 9΄πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Ίλιτς ενώ στο 33’ ο Ντούνης έκανε το 2-0. Ο Απόλλων Σμύρνης «ξύπνησε» στο δεύτερο ημίχρονο και μείωσε με τον Αλμπάνη στο 53’. Στην τελευταία φάση του αγώνα (93’) ο Βαλεριάνος έκανε τη σέντρα, η μπάλα βρήκε στον Ιντζίδη, άλλαξε πορεία, έφτασε στον Ντάσιο και ο έμπειρος αμυντικός με δυνατό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

«Κάηκε» το Περιστέρι για τον Ατρόμητο! (vid)