ΑΟ Χανιά-Απόλλων Σμύρνης 1-4: Κονσέρτο για πολυβόλα!

Τον τίτλο του φαβορί επιβεβαίωσε στα Χανιά ο Απόλλων Σμύρνης που επιβλήθηκε της τοπικής ομάδας με 4-1.

Η «ελαφρά» ταξιαρχία μετέτρεψε το ματς σε παράσταση για ένα ρόλο και παρέμεινε στην πρώτη θέση της κατηγορίας, αυξάνοντας μάλιστα και τη διαφορά από τους υπόλοιπους «διώκτες».

Τον… χορό των γκολ άνοιξε ο Διαμαντόπουλος στο 25’. Ο Κονέ έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο έμπειρος άσος της «ελαφράς» ταξιαρχίας, με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στη γωνιά του Αθανασίου. Ο ίδιος παίκτης στο 37’ με σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 2-0. Τη σκυτάλη των γκολ πήρε στο δεύτερο ημίχρονο ο Σιατραβάνης ο οποίος με σουτ στο 72’ πέτυχε το τρίτο τέρμα του Απόλλωνα. Πέντε λεπτά αργότερα συμπλήρωσε το καρέ ο Μπαρμπόσα, ο οποίος λίγο πριν είχε περάσει στη θέση του Σιατραβάνη και μετά από ωραία σέντρα του Περογαμβράκη πρόσθεσε το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ. Το μόνο που κατάφερε ο ΑΟ Χανιά ήταν να μειώσει στο 88’ με τον Σταματή όπου διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

ΑΟ ΧΑΝΙΑ: Αθανασίου, Ζέρης, Δαμιανάκης, Ηρακλής (59' Λάσκαρης), Βασιλείου, Φουρλάνος (88' Μούδιος), Τσουκάνης, Βαρούχας (59' Ντούμος), Αποστολόπουλος, Σταματής, Βανκεβάι.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Ταΐρης, Πάνος, Δεληζήσης, Μπαρτολίνι, Βαλεριάνος, Κονέ (80' Κρητικός), Ρομάνο (65' Περογαμβράκης), Ντάσιος, Σιατραβάνης (76' Μπαρμπόσα), Αλμπάνης, Διαμαντόπουλος.

Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)
Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι