Απόλλων Σμύρνης- Άρης 2-2: Από τη Ριζούπολη δεν περνά κανείς!

Με γκολ του Ντάσιου στις καθυστερήσεις ο Απόλλων Σμύρνης έκανε το 2-2 κόντρα στον Άρη και διατήρησε το αήττητο που έχει στο κάστρο του στο φετινό πρωτάθλημα.

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το μεγάλο ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής ανάμεσα στον Απόλλωνα Σμύρνης και τον Άρη. Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο χάρη στα γκολ των Ίλιτς (14’) και Ντούνη (33’) και έβαλαν γερές βάσεις νίκης προκειμένου να μπουν σφήνα στην πρώτη δυάδα της Football League. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως και στο 53’ ο Αλμπάνης μείωσε για την «ελαφρά» ταξιαρχία και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντάσιος έκανε το 2-2 με τον Απόλλωνα να φτάνει τις 11 νίκες φέτος και με τις 4 ισοπαλίες που έχει, είναι η μοναδική ομάδα της κατηγορίας που είναι αήττητη και καλπάζει για τα μεγάλα σαλόνια.

Έμεινε στο πρώτο ημίχρονο ο Άρης

Οι δυο ομάδες μπήκαν μουδιασμένα στο παιχνίδι με μοναδικό στόχο να προσέξουν τα μετόπισθεν. Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά όμως ανοίχτηκαν, με τον Άρη να έχει μια ελαφρά υπεροχή. Μάλιστα με τη συμπλήρωση 15’ αγώνα οι Θεσσαλονικείς ευτύχησαν να πάρουν το προβάδισμα με τον Ίλιτς.  Ο Παυλίδης έκλεψε την μπάλα από τον Όμποντο και με ωραία κάθετη μπαλιά βρήκε ιδανικά τον Σέρβο, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε με πλασέ να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι αρκέστηκαν σε έναν πιο παθητικό ρόλο συναντώντας πολλές δυσκολίες στην ανάπτυξη και στη δημιουργία φάσεων. Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι «κίτρινοι» και έφτασαν σε ένα ακόμα τέρμα με τον Ντούνη. Στο 33’ ο Ρόβας τον έβγαλε απέναντι στον Μπαρτολίνι και με δυνατό σουτ πέτυχε το δεύτερο τέρμα για τον Άρη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας βγήκε στον αγωνιστικό χώρο αποφασισμένος να τα παίξει όλα για όλα. Αφού «πήρε» τα κέντρο στη συνέχεια κατάφερε από στημένη φάση να μειώσει το σκορ. Στο 53΄ ο Κονέ εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα κόντραρε σε σώματα και έφτασε στον Αλμπάνη, ο οποίος με σουτ έβαλε την «ελαφρά» ταξιαρχία ξανά στο παιχνίδι. Ο Απόλλων έψαξε το γκολ της ισοφάρισης αλλά δύσκολα μπορούσε να σπάσει την μαζική άμυνα του Άρη που αγωνίστηκε από το 47’ με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ντούνη. Στις καθυστερήσεις όμως μίλησε ο Ντάσιος που με δυνατό σουτ έφερε το ματς στα ίσα.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Ταΐρης, Ντάσιος, Βαλεριάνος, Δεληζήσης, Μπαρτολίνι, Πάνος (71’ Ρομάνο), Ομπόντο (29’ Πετρόπουλος), Κάσσος (46’ Αλμπάνης), Σιατραβάνης, Κονέ, Διαμαντόπουλος
ΑΡΗΣ: Διούδης, Μπούρμπος, Τζανακάκης, Σόουζα, Ταυλαρίδης, Ρόβας, Ντούνης, Παυλίδης, Ιλιτς, Γκαρσία (52’ Καράμπελας), Μπαργκάν (83’ Τάτος).