Ολυμπιακός Βόλου – Ζάκυνθος 0-2

Το κλισέ που λέει ότι «η πρεμιέρα κρύβει πάντοτε εκπλήξεις» δικαιώθηκε στο ΕΑΚ Βόλου με τη Ζάκυνθο να πετυχαίνει δύο γκολ στα πρώτα 15 λεπτά και να πανηγυρίζει μία μεγάλη νίκη με 2-0 επί του τοπικού Ολυμπιακού.

Οι ποδοσφαιριστές του Νίκου Παντελή είχαν τον έλεγχο και πίεζαν επί 90 λεπτά, αλλά προδόθηκαν από την κακή αμυντική τους συμπεριφορά και την αστοχία τους.

Μόλις στο 9’ ο Σπύρος Αποστόλου εκμεταλλεύτηκε τραγικό λάθος του Μακρυδημήτρη κι αφού πρώτα κοντρόλαρε την μπάλα στη συνέχεια νίκησε τον Κολίτσι με ψύχραιμο πλασέ για το 0-1.

Πριν καλά-καλά καταλάβουν τι συνέβη οι γηπεδούχοι έμειναν με δύο γκολ πίσω. Ο Γιάννης Τσόπελας κινήθηκε έξω από την περιοχή του Ολυμπιακού Βόλου και με δυνατό σουτ έδωσε πολύ νωρίς σαφές προβάδισμα στο συγκρότημα του Ντάνι Ακίνο.

Παρά το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός είχε την υπεροχή, στο 34’ η Ζάκυνθος θα μπορούσε να φτάσει και σε τρίτο γκολ, αλλά ο Κολίτσι έσωσε την εστία του σε τετ α τετ με τον Βαρέλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Βολιώτες βγήκαν μαζικά μπροστά ψάχνοντας το γκολ που θα τους έβαζε στο ματς. Σε τρεις περιπτώσεις ο Ξενοδόχοφ αντέδρασε εντυπωσιακά κρατώντας ανέπαφο το τέρμα του, ενώ στο 76’ ο Κούτσι πήρε την κεφαλιά μετά από κόρνερ του Πινάρες, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι των φιλοξενούμενων.

Το τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι Παπαδόπουλου από τον σύνδεσμο Μακεδονίας βρήκε τη Ζάκυνθο να πανηγυρίζει για τη μεγάλη νίκη και τους παίκτες του Ολυμπιακού Βόλου να ακούνε αποδοκιμασίες από τους οπαδούς της ομάδας που βρέθηκαν στις εξέδρες του γηπέδου.

Ολυμπιακός Βόλου (Νίκος Παντελής): Κολίτσι, Γιαλούσης, Χιντζίδης, Μπάρμπας (64’ Ζέρης), Μακρυδημήτρης, Κορνελάτος (58’ Θέος), Πινάρες, Μπιτάνγκ, Μέζα (36’ Μαρτίνες), Νικολιάς, Κούτσι

Ζάκυνθος (Ντάνι Ακίνο): Ξενοδόχοφ, Οικονόμου, Τσόπελας (74’ Στασινόπουλος), Ουνγιαλίδης, Καλλιβωκάς, Φωτιάς, Κρισμάρεβιτς, Αποστόλου (67’ Πέττας), Βαρέλα (90’ Παπαδημητρίου), Ευθυμιάδης, Χατζησάββας