Απόλλωνας από τα... παλιά!

Ο Απόλλων Σμύρνης πήρε άνετα τους τρεις βαθμούς στην έδρα του Ρούβα στη Κρήτη με 3-0 και «σκαρφάλωσε» στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, δύο βαθμούς πίσω από τον Πανηλειακό.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά από το πρώτο λεπτό του αγώνα και μόλις στο 2΄, έχασαν σημαντική ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Μπιλίτσης επιχείρησε το σουτ μέσα από την περιοχή, όμως ο Γιαννακάκης αποσόβησε τελευταία στιγμή το γκολ.

Ο Ρούβας ισοφάρισε τις ευκαιρίες στο 40΄, όταν ο Ταχμαζίδης μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, όμως τελευταία στιγμή έδιωξε σωτήρια ο Δημογιάννης.

Το 0-0 παρέμεινε μέχρι το 55΄, όταν ο Καραδέμητρος με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τα 30 μέτρα, άνοιξε το σκορ για τον ιστορικό Απόλλωνα.

Το δεύτερο γκολ για τους φιλοξενούμενους σημείωσε ο Διαμαντής στο 72΄ με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι, ενώ το 3-0 διαμόρφωσε ο ίδιος παίκτης στο 85΄ με κεφαλιά.

Ρούβας (Μύρων Σηφάκης): Καλομοίρης, Γιαννακάκης, Κωνσταντάρας, Καραγιαννίδης, Ανυφαντάκης (69' Ξημεράκης), Σταθόγλου, Μαραγκάκης, Μπελίτσας (88' Καραταράκης), Ταχμαζίδης, Περογαμβράκης (75' Αντωνάκης), Φουκαράκης.

Απόλλων Σμύρνης (Στάθης Σταθόπουλος): Κόης, Δημογιάννης, Κοροβέσης, Κισκαμπάνης, Κύργιας, Σαββίδης, Λαζανάς (60' Μπιμπίρης), Μπιλίτσης, Τσιλιγκίρης (65' Διαμάντης), Καραδέμητρος (85' Κρουσταλέλης), Ζαχαρόπουλος.

Οριστικό το σοκ: Πέντε μήνες εκτός ο Λουτσιάνο!
Τρίκαλα: Φιλική νίκη με... μεταγραφή
Γκαζιαντέπ-ΠΑΟΚ 80-66: «Καμπανάκι» κινδύνου!
Μπήκε ο Σίνγκλετον, θεραπεία για Καλαϊτζάκη
Είδηση - «βόμβα»: Αλλάζουν τα όρια ταχύτητας στις Εθνικές Οδούς!
Νέες σοκαριστικές λεπτομέρειες: Οι οδηγίες του GPS προκάλεσαν το πολύνεκρο τροχαίο στη Θεσσαλονίκη;
Σεισμός Μεξικό: Δεκάδες νεκροί και εγκλωβισμένοι σε φλεγόμενα κτήρια (pics+vid)
Ανείπωτη τραγωδία: Νεκροί τρεις νέοι σε τροχαίο στο κέντρο της Θεσσαλονίκης