Πραγματική…  Καλλονή, επικράτησε 3-2 του Πανσερραϊκού

Πραγματική… Καλλονή, επικράτησε 3-2 του Πανσερραϊκού

Η ομάδα της Λέσβου έφυγε νικήτρια (3-2) από τις Σέρρες χάρη στην εκπληκτική εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου και υποχρέωσε τα «λιοντάρια» στην πρώτη φετινή τους ήττα.

{textlink02}

Πριν από λίγες ημέρες ο Λουτσιάνο Ντε Σόουζα δήλωνε ότι παραιτείται, όμως με παρέμβαση του προέδρου της ΑΕΛ Καλλονής, Νίκου Μιχαλάκη ο Βραζιλιάνος τεχνικός έπαιρνε ψήφο εμπιστοσύνης. Η αποστολή δύσκολη… νέα αρχή στις Σέρρες απέναντι στον αήττητο Πανσερραϊκό. Και όμως… Η ομάδα της Λέσβου αγνώριστη σε σχέση με προηγούμενα ματς έκανε… πάρτι στο πρώτο ημίχρονο και παρότι στο τέλος λαχτάρησε, έφυγε νικήτρια (3-2) από την έδρα των «λιονταριών», που προσπαθούσαν με ανορθόδοξο τρόπο να αντιδράσουν.

Μόλις στο 21’ ο Μανούσος σέντραρε για τον Μανουσάκη και αυτός με σουτ άνοιξε το σκορ για την ΑΕΛ Καλλονής, ενώ στο 30΄οι ρόλοι αντιστράφηκαν. Ο Μανουσάκης σέντραρε και ο Μανούσος με σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-2! Το 3-0 ήρθε στο 37’. Ο Μιλένκοβιτς ανέτρεψε τον Ντος Σάντος και ο Λεοζίνιο με πέναλτι που αμφισβήτησαν οι γηπεδούχοι σκόραρε απέναντι στην πρώην του ομάδα.

Οι «ερυθρόλευκοι» έγιναν πιο επιθετικοί στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά η αντίδραση ήρθε αργά με τον Στεφανίδη. Στο 70’, λοιπόν, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα για ανατροπή του Μιλένκοβιτς από τον Θυμιόπουλο και ο Στεφανίδης με πέναλτι μείωσε. Στο 81’ ο φορ των γηπεδούχων σκόραρε για δεύτερη φορά, αυτή τη φορά με κεφαλιά έπειτα από γέμισμα του Σαλαμαστράκη, όμως στα τελευταία λεπτά δεν ήρθε η ισοφάριση, με την ομάδα της Λέσβου να χάνει μεγάλες ευκαιρίες στις καθυστερήσεις με τους Μαρσέλο και Ντος Σάντος.

Ο διαιτητής Γαλατσός (Μακεδονίας) έδειξε κίτρινες στους Μιλένκοβιτς, Στεφανίδη, Λεοζίνιο και Μαρσέλο.

ΑΕΛΚ: Σουλογάνης, Καρακώστας, Τραορέ, Τζιωρτζιόπουλος, Σκάγκλια (59’ Θυμιόπουλος), Κριπιντίρης, Μαρσέλο, Λεοζίνιο (65’ Τριανταφύλλου), Μανούσος (81’ Βλαστέλλης), Μανουσάκης, Ντος Σάντος.

Πανσερραϊκός: Γουμάγιας, Σαλαμαστράκης, Μιλένκοβιτς, Περπερίδης (46’ Δ. Τριανταφύλλου), Παντελιάδης, Ανάκογλου, Κ. Τριανταφύλλου, Γκόμεζ (64’ Βουτσιάς), Ντιόγκο, Στεφανίδης, Γκουεΐ (46’ Τσαούσης).

Ρόμα: Υπογράφει ο Μανωλάς!
Ολυμπιακός: Τέλος και ο Μοντέστο!
Τα καυτά ερωτήματα του Δημήτρη Γιαννακόπουλου προς τον Γιάννη Αλαφούζο (photo)
Ολυμπιακός: Όλα… ανοικτά για Καπίνο