«Τεσσάρα» με σούπερ Σεσίνια η ΑΕΛ

Ενθαρρυντικά μηνύματα άφησε η εμφάνιση της Λάρισας στη νίκη της με 4-1 στο φιλικό που έδωσε στην Τσαριτσάνη απέναντι στον τοπικό Οικονόμο.

Η ομάδα του Κρις Κόουλμαν, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, έδειξε τις αρετές της και πέτυχε υπέροχα γκολ. Αποκάλυψη ήταν ο Σεσίνια ο οποίος σημείωσε δύο τέρματα και έδειξε ότι μπορεί να βοηθήσει τα μέγιστα τους «βυσσινί».

Το σκορ για τη Λάρισα άνοιξε στο 13΄με εύστοχο πέναλτι του Ζεκίνια. Στο δεύτερο ημίχρονο η ποιότητα του αγώνα ανέβηκε αισθητά παρά τις αλλαγές που έγιναν. Στο 47΄η ΑΕΛ έκανε το 2-0 με τον Σεσίνια να ολοκληρώνει  με πλασέ την εξαιρετική συνεργασία των Γκονζάλες και Τσιμπάμπα.

Το 1-2 έγινε με εύστοχο πέναλτι του Μπλέντι στο 63΄αλλά στο 69΄ο Ιγκλέσιας από το ύψος της περιοχής σκόραρε με σουτ (1-3). Το αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Σεσίνια στο 78 με πλασέ έπειτα από ασίστ του Κατσιαρού.

Οικονόμος Τσαριτσάνης: Γκικούδης, Οικονόμου, Τσανάκας, Πούτας, Νικούλης, Μπλέντι, Μπαλής, Μπανούσης, Κέρι, Λεβνάιτς, Κορομπίλιας. Έπαιξαν και οι: Βούλγαρης, Καράμπελας, Φλώρος, Πουλτσάκης, Γασπαράτος, Λιλολάρι, Πρικάκης, Μαρτζούνης

ΑΕΛ: Σωτηρίου (46’ Μιχαηλίδης), Βενετίδης (46’ Κατσιαρός), Καλί (46’ Καρανίκας), Ααράμπ (64’ Κολοβέτσιος), Ταλ (64’ Γκαλίτσιος), Νεμπεγλέρας (46’ Ιγκλέσιας), Μπόα Μόρτε (55’ Χατζής), Γκονζάλεζ (64’ Καραχάλιος), Ζεκίνια (46’ Τσιμπάμπα), Σιατραβάνης (64’ Βούζας), Πλιάγκας (46’ Σεσίνια).

Η Ελλάδα στην κορυφή της Ευρώπης! (videos)
Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος: Ο οικοδόμος έγινε αρχιτέκτονας