Europa League: Ντι Μαρία πρόκρισης για τη Γιουβέντους – Στα πέναλτι η Λεβερκούζεν! (Videos)

Europa League: Η εκπληκτική εμφάνιση του Άνχελ Ντι Μαρία έδωσε την πρόκριση στη Γιουβέντους στην έδρα της Ναντ – Πέρασε στα πέναλτι η Λεβερκούζεν την Μονακό - «Αέρας» η Σπόρτινγκ στην έδρα της Μίντιλαντ – Πέρασε η Σεβίλλη.

Γιουβέντους, Σπόρτινγκ Λισαβόνας και Σεβίλλη, πήραν το εισιτήριο για τους «16» του Europa League, μετά τις απογευματινές ρεβάνς στα Play-Offs.

Η «γηραιά κυρία» είχε σε εκπληκτική μέρα τον Άνχελ Ντι Μαρία. Ο Αργεντινός στο «Μποζουάρ» ήταν όλα τα λεφτά, χαρίζοντας στους «μπιανκονέρι» το προβάδισμα που ήθελαν για να περάσουν τη Ναντ. Ειδικά με το απίστευτο γκολ του στο 5ο λεπτό, το οποίο κάλλιστα μπορεί να είναι το καλύτερο όλης της διοργάνωσης. Στο 20’ με πέναλτι έκανε το 0-2 και «καθάρισε» την πρόκριση, καθώς δύο λεπτά πριν η Ναντ είχε μείνει με δέκα λόγω αποβολής του Παλουά. Ο Αργεντινός στο 78’ σημείωσε χατ τρικ ολοκληρώνοντας την εκπληκτική του εμφάνιση.

Στη Δανία η Μίντιλαντ υποδέχτηκε την Σπόρτινγκ Λισαβόνας. Οι Πορτογάλοι μετά το 1-1 του πρώτου ματς, αυτή τη φορά δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης. Ο Κοάτες στο 21’ έκανε το 0-1, ο Γκονζάλβες στο 50’ και στο 77’ πήγε τη διαφορά στο 0-3, για να έρθει το 0-4 απ’ το αυτογκόλ του Γκάρτενμαν στο 85’. Πρόκριση εμφατική για τη Σπόρτινγκ. Η Μίντιλαντ έπαιζε με δέκα απ’ το 38’ λόγω αποβολής του Παουλίνιο.

Στο Αϊντχόφεν η PSV επικράτησε 2-0 της Σεβίλλης με γκολ του Ντε Γιονγκ στο 77’ και του Σοάρες στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά η ομάδα της Ανδαλουσίας πήρε την πρόκριση καθώς είχε επικρατήσει 3-0 στην Ισπανία.

Μεγάλο ματς έγινε στο «Λουί Ντε», με τη Μονακό να έχει το προβάδισμα απ’ τον πρώτο αγώνα κόντρα στη Μπάγερ Λεβερκούζεν. Οι «ασπιρίνες» έκαναν εξαιρετικό ματς, η πρόκριση πήγε στη διαδικασία των πέναλτι κι εκεί οι Γερμανοί έκαναν το απόλυτο με 5-3 στις εκτελέσεις και προκρίθηκαν! Στην κανονική διάρκεια οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν 3-2, σκορ με το οποίο είχαν ηττηθεί στο πρώτο ματς απ’ τους Μονεγάσκους. Ο Βιρτς στο 13’ έκανε το 0-1, για να ισοφαρίσει με πέναλτι ο Μπεν Γεντέρ στο 19’. Δύο λεπτά μετά ο Παλάσιος έκανε το 1-2, για να έρθει ο Αντλί να «γράψει» το 1-3 στο 59’. Ο Εμπολό σκόραρε στο 84’ για το 2-3 στέλνοντας το ματς στην παράταση, όπου δεν άλλαξε κάτι και η πρόκριση οδηγήθηκε στα πέναλτι. Εκεί ο Ματαζό αστόχησε, η Λεβερκούζεν σκόραρε και στις πέντε εκτελέσεις της και δε χρειάστηκε να εκτελεστεί το πέμπτο των Μονεγάσκων, γι’ αυτό και το 3-5 που έδωσε πρόκριση στις «ασπιρίνες».

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ στους πρώτους αγώνες των play-off πρόκρισης στους «16» του Europa League:

Μίντιλαντ (Δανία)-Σπόρτινγκ Λισ. (Πορτογαλία) 0-4
(21΄ Κοάτες, 50΄,77΄ Πέδρο Γκονσάλβες, 85΄αυτ. Γκάρτενμαν)

Α΄ αγ. 0-3: Προκρίθηκε η Σεβίλλη με συνολικό σκορ

Μονακό (Γαλλία)-Λεβερκούζεν (Γερμανία) 3-5 πεν. (κ.α & παρ 2-3)
(19΄πεν. Μπεν Γεντέρ, 84΄ Εμπολό - 13΄ Βίρτς, 21΄ Παλάσιος, 59΄ Αντλί)

Α΄ αγ. 3-2: Προκρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι η Λεβερκούζεν

Ο... τελικός ΠΑΟΚ - ΑΕΚ κι ο «μύθος» Πετρούνιας: Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων
NBA: Πιο σκληροί οι Μάβερικς σε επεισοδιακό ματς, θυρίαρχοι Τίμπεργουλφς – Δείτε τα highlights
NBA: Ήττα των Μπακς σε τρομερό ματς, 2-1 οι Πέισερς! – Ξανά εκτός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο