Europa League: Ασταμάτητη Φράιμπουργκ, τεσσάρα στη Γαλλία! (Videos)

Europa League: Εντυπωσιάζει η Φράιμπουργκ που πέρασε σα σίφουνας απ’ το «Μποζουάρ» επικρατώντας 4-0 της Ναντ – «Λύγισε» η ΑΕΚ Λάρνακας απ’ τη Φενερμπαχτσέ.

Η Φράιμπουργκ είναι το «τρένο» του 7ου ομίλου του Europa League. Οι Γερμανοί έφτασαν τις τέσσερις νίκες σε ισάριθμα ματς, με τεσσάρα στο «Μποζουάρ» επί της Ναντ! Αποτέλεσμα που ευνοεί και τον Ολυμπιακό, στην προσπάθειά του να αποφύγει την τελευταία θέση του γκρουπ.

Οι Γερμανοί προηγήθηκαν 1-0 με τον Κιούμπλερ να σκοράρει στο 25ο λεπτό του ματς. Στο 71ο λεπτό ήταν η σειρά του Γκρέγκοριτς να βρει δίχτυα για το 0-2. Για να έρθει το αυτογκόλ του Σιμόν στο 82’ να διαμορφώσει το 0-3. Το τελικό 0-4 έκανε πέντε λεπτά μετά ο Γου-Γεόνγκ. Στέλνοντας την Φράιμπουργκ στους 12 βαθμούς και κρατώντας τη Ναντ στους 3.

Για τον 1ο όμιλο, η Μπόντο/Γκλιμτ φιλοξένησε την Άρσεναλ. Οι Λονδρέζοι προηγήθηκαν με τον Σάκα στο 24’, διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι τέλους και φεύγοντας νικητές με 1-0.

Στο 2ο group, η ΑΕΚ Λάρνακας υποδέχτηκε την Φενερμπαχτσέ. Με τον Ζοάο Πέδρο να ανοίγει το σκορ στο 16’ για τους φιλοξενούμενους. Στις αρχές του δευτέρου μέρους, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι με τον Τρικόφσκι να ισοφαρίζει στο 52’. Τελικά στο 80’ οι Τούρκοι κέρδισαν κι αυτοί πέναλτι, με τον Μπατσουαγί να διαμορφώνει το 1-2. Ο Καμπεσάλι αποβλήθηκε για την ΑΕΚ, ενώ ο Βαλένσια έχασε πέναλτι για τους φιλοξενούμενους στο 86’.

Για το άλλο ματς του ομίλου, η Ντιναμό Κιέβου αντιμετώπισε τη Ρεν στην Κρακοβία, με τον Γου να κάνει το 0-1 στο 48’, σκορ που έδωσε και τη νίκη στην ομάδα της Βρετάνης.

Στη Σεβίλλη η Ρεάλ Μπέτις κοντραρίστηκε με τη Ρόμα για τον 3ο όμιλο. Οι Ισπανοί άνοιξαν το σκορ στο 34’ με τον Κανάλες. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν με τον Μπελότι στο 53’, για το τελικό 1-1.

Για το 4ο group η Σεντ Ζιλουάζ υποδέχτηκε την Μπράγκα. Ο Βίτορ Ολιβέιρα έκανε χατ τρικ στο πρώτο μέρος (15’, 36’ 41’) για να διαμορφώσει το 1-3, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με τον Μπονιφάς. Στο δεύτερο μέρος ο Βανζέιρ στο 49’ μείωσε σε 2-3 και ο Μπονιφάς ισοφάρισε στο 62’ σε 3-3, που ήταν και το τελικό σκορ.

Στον 6ο όμιλο Φέγενορντ και Μίντιλαντ αναμετρήθηκαν στο Ρότερνταμ. Ο Μαρτίνες στο 16’ έκανε το 0-1, για να ισοφαρίσει ο Τίμπερ στο 32’. Ο Χάντσκο στο 49’ έδωσε προβάδισμα στους Ολλανδούς, αλλά οι Δανοί με τον Σβιατσένκο έκαναν το 2-2 στο 59’ φεύγοντας με το βαθμό.

Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες της 4ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League:

Ερυθρός Αστέρας 3

*** Λόγω του πολέμου στην Ουκρανία, η Ντιναμό Κιέβου θα δώσει τους εντός έδρας αγώνες της στην Κρακοβία.

Πόλο ανδρών: Ολυμπιακός, Πανιώνιος, Απόλλων Σμύρνης και Πανιώνιος στην τετράδα