Europa League: Δεν το… ευχαριστήθηκε ο Έμερι

Η Βιγιαρεάλ νικώντας 2-1 την Αρσεναλ στην πρώτη μεταξύ τους ημιτελική αναμέτρηση στην Ceramica, διατήρησε το απόλυτο εντός έδρας ρεκόρ της στην τρέχουσα σεζόν του Europa League, καθώς μετράει επτά νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Η ισπανική ομάδα, πριν την Αρσεναλ, νίκησε Σίβασπορ (5-1), Μακάμπι Τελ Αβίβ (4-0) και Καραμπάγκ (3-0 λόγω κορονοϊού) στους ομίλους, ενώ στα «νοκ άουτ» επιβλήθηκε των Σάλτσμπουργκ (2-1), Ντιναμό Κιέβου (2-0) και Ντιναμό Ζάγκρεμπ (2-1).

Αυτές οι επτά διαδοχικές νίκες είναι κοντά στο καλύτερο ευρωπαϊκό σερί της Βιγιαρεάλ, με εννέα νίκες στην σεζόν 2010-2011.

O προπονητής της Βιγιαρεάλ Ουνάι Έμερι εκτίμησε το 2-1 ως καλό αποτέλεσμα, αν και αναγνώρισε ότι θα μπορούσε να ήταν πολύ καλύτερο αν η ομάδα του δεν είχε δεχθεί γκολ.

Επιπλέον, διαμαρτυρήθηκε έντονα για την απόφαση του διαιτητή να υποδείξει πέναλτι, στην φάση στην οποία ο Σάκα έπεσε στην περιοχή χωρίς ο Τριγκέρος να έχει καμία πρόθεση να τον αγγίξει:

«Παίξαμε καλά, καταφέραμε να ελέγχουμε το ρυθμό. Στο δεύτερο ημίχρονο, πολλά πράγματα συνέβησαν και βρέθηκαν να κερδίζουν ένα πέναλτι, φυσικά ο διαιτητής έκανε λάθος, ακόμα περισσότερο με το VAR. Είναι καλό αποτέλεσμα, αλλά νομίζω ότι είναι λίγο άδικο που δεν είναι μεγαλύτερο αποτέλεσμα. Αλλά είναι μια νίκη. Τώρα πρέπει να σκεφτούμε ότι θα έχουμε μια νέα ευκαιρία στο Λονδίνο», είπε ο Ουνάι Εμερι.

Conference League: Η Φιορεντίνα πήρε προβάδισμα για την «OPAP Arena» με γκολ στο 91ο λεπτό
Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας, κορυφαίος πασέρ στα play offs - Συγκίνηση για τον Πάρη
Παναθηναϊκός AKTOR: Αφιέρωσε τη νίκη στον Πάρη ο Αταμάν - «Στο 5ο ματς το ΟΑΚΑ θα είναι φωτιά»
Άστον Βίλα - Ολυμπιακός 2-4: Αφεντικό για τον τελικό στην «OPAP Arena» με τεσσάρα