Άγιαξ-Γιουνγκ Μπόις 3-0: Αγκάλιασε την πρόκριση ο «Αίας»

Άνετα επικράτησε 3-0 της Γιουνγκ Μπόις ο Άγιαξ, κάνοντας τεράστιο βήμα πρόκρισης.

Σαφές προβάδισμα για τα προημιτελικά του Europa League απέκτησε ο Άγιαξ, ο οποίος επιβλήθηκε 3-0 της Γιουνγκ Μπόις στο Άμστερνταμ.

Οι Ολλανδοί ήταν καλύτεροι σε όλο το παιχνίδι, αλλά βρήκαν γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Από την πλευρά της η ομάδα από την Αυστρία δεν είχε καλή εικόνα και δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του αγώνα να απειλήσει.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν τρόπο να σκοράρουν, χάνοντας ευκαιρίες με τους Άντονι, Τάντιτς και Νέρες.

Στο δεύτερο μέρος, ο Άγιαξ βρήκε την αποτελεσματικότητα που του έλειπε. Στο 64’ ο Τάντιτς πέρασε για τον Κλάασεν, ο οποίος με σουτ έκανε το 1-0. Στο 82’ ο Τάντις μετά από κόντρες έκανε το κοντινό σουτ, πετυχαίνοντας το 2-0. Στο 86’ οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια τριπλή ευκαιρία με τον Φάιβρ να αποκρούει σουτ του Μπρόντεϊ αρχικά και τον Τάντιτς στη συνέχεια να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι!

Στο 90+2’ ο Άγιαξ κατάφερε να πετύχει και τρίτο τέρμα με τον Γκράβενμπεργκ να περνά ωραία για τον Μπρόντεϊ που πλάσαρε ωραία για το 3-0.

Πυγμαχία: Ο Κανέλο Άλβαρες «γκρέμισε» τον Μουνγκούια και διατήρησε τους τίτλους (vid)
Ελεύθερη πτώση για την Άστον Βίλα - Έχασε απ' την Μπράιτον, τραυματίστηκε ο Ρότζερς!
Πρόστιμο 30.000 ευρώ στη Φενέρμπαχτσε για το ντου οπαδών προς παίκτες της Μονακό