Europa League - 8ος όμιλος: Ανατροπές και προκρίσεις για Μίλαν και Λιλ

Europa League: Στην επόμενη φάση της διοργάνωσης θα δώσουν το «παρών» Μίλαν και Λιλ, μετά τις εντός έδρας νίκες τους 4-2 επί της Σέλτικ και 2-1 κόντρα στην Σπάρτα Πράγας, αντίστοιχα.

Στο Μιλάνο, η Σέλτικ ήταν αυτή που μπήκε εξαιρετικά στον αγωνιστικό χώρο και στο 14’ είχε πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων. Αρχικά μόλις στο 7’ ο Ρόγκιτς με σουτ έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ για τους Σκωτσέζους και στο 14’ ο Εντουάρ με ιδανικό πλασέ έγραψε το 2-0 για τους φιλοξενούμενους.

Ωστόσο, η αντίδραση των ιταλών ήταν άμεση και… απάντησε μέσα σε τρία λεπτά. Στο 24’ ο Τσαλχάνογλου με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ άφησε «άγαλμα» τον Μπάρκα, μειώνοντας 2-1 και στο 26’ ο Καστιγιέχο έφερε το ματς στα ίσια (2-2).

Μάλιστα, με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Χάουγκε έκανε την ανατροπή για την Μίλαν, καθώς στο 49’ πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με πλασέ έκανε το 3-2, ενώ στο 83’ ο Ντίας με κοντινό πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Μίλαν: Ντοναρούμα, Κίερ (11’ Ρομανιόλι), Νταλότ, Γκάμπια, Ερναντές, Κεσί (61’ Μπενασέρ), Τσαλχάνογλου (61’ Ντίας), Κρούνιτς (46’ Τονάλι), Καστιγιέχο, Ρέμπιτς (83’ Κολόμπο), Χάουγκε.

Σέλτικ: Μπάρκας, Μπίτον, Ελχαμέντ, Αγέρ, Λασάλτ, Μπράουν (78’ Σόρο), ΜακΓκρέγκορ, Κρίστι (86’ Κλιμάλα), Ρόγκιτς (67’ Εντσάμ), Φριμπόνγκ, Εντουάρ.

Τρομερή ανατροπή της Λιλ

Το «παρών» στους «32» του Europa League θα δώσει η Λιλ μετά τη νίκη της 2-1 επί της Σπάρτα με επική ανατροπή στα τελευταία λεπτά. Μάλιστα, οι Τσέχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Τσελούτσκα στο 64’.

Οι δύο ομάδες μπήκαν… νευρικά στον αγωνιστικό χώρο και το πρώτο μέρος δεν είχε πολλές συγκινήσεις, με εξαίρεση το δοκάρι του Αντρέ για τους Γάλλους στην εκπνοή του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η Σπάρτα έμεινε με παίκτη λιγότερο στο 64’ όταν ο Τσελούτσκα αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και πήρε νωρίς την άγουσα για τα αποδυτήρια. Πάντως, το «συγκρότημα» της Πράγας κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 72’ με την κεφαλιά του Κρέιτσι.

Όμως, στο 80’ ο Μπουράκ Γιλμάν με κοντινό πλασέ έφερε το ματς στα ίσια (1-1) και τέσσερα λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης με νέο πλασέ από κοντινή απόσταση έγραψε το 2-1 που έφερε την Λιλ στην κορυφή του ομίλου, εξασφαλίζοντας την πρόκρισή της στην επόμενη φάση.

Λιλ: Μαϊνιάν, Ντζαλό (77’ Γουεά), Φοντέ, Μπότμαν, Μπράνταριτς (85’ Μανταβά), Αντρέ (85’ Σουμαρέ), Σέκα, Αραούζο (69’ Ικονέ), Μαμπά, Ντέιβιντ, Γιαζιτσί (Μπουράκ Γιλμάζ).

Σπάρτα Πράγας: Νίτσα, Τσελούστκα, Κρέιτσι, Πλεχάτι, Σούτσεκ (81’ Τράνβικ), Ντότσκαλ (89’ Καραμπέτς), Βιντχάιμ, Κρέιτσι (89’ Μίντσεφ), Παβάλκα, Γιούλις (81’ Χάνουσεκ), Μόμπεργκ Κάρσλον (46’ Πλάβσιτς).

Ολυμπιακοί Αγώνες: «Άκυρο» σε Ρώσους και Λευκορώσους εθελοντές λόγω ασφάλειας
Ντιέγκο Μαραντόνα: Σκέψεις μεταφοράς των λειψάνων του στο Μπουένος Άιρες
Μεταγραφές, Αναντολού Εφές: Μόνιμος… κάτοικος Κωνσταντινούπολης ο Λάρκιν (video)
Παναθηναϊκός AKTOR: Παράνοια… μέχρι τέλους στον κόσμο της ομάδας