Europa League – 6ος όμιλος: Νίκες για Σοσιεδάδ-Νάπολι, «χαμός» στο γκρουπ! (Videos)

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ επικράτησε 1-0 της Αλκμάαρ, ενώ η Νάπολι με ανατροπή πήρε το διπλό στην Κροατία επί της Ριέκα (2-1).

Σε όμιλο… της φωτιάς εξελίσσεται ο 6ος στο Europa League. Τρεις ομάδες ισοβαθμούν στους 6 μετά και το πέρας της 3ης αγωνιστικής. Αυτό συνέβη μετά τις επικρατήσεις της Ρεάλ Σοσιεδάδ και της Νάπολι.

Στη χώρα των Βάσκων, η Σοσιεδάδ επικράτησε 1-0 της Αλκμάαρ, σκορ που μάλλον αδικεί τους γηπεδούχους που ήταν καταιγιστικοί στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, αλλά να μην μπορούν να σκοράρουν. Το έκαναν τελικά στο δεύτερο μέρος και επικράτησαν 1-0.

Οι Βάσκοι άρχισαν το ματς αρκετά δυναμικά. Πίεσαν την ΑΖ, πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και έβγαλαν αρκετές ευκαιρίες. Η Αλκμάαρ κυρίως αμυνόταν και σε ελάχιστες περιπτώσεις προσπάθησε να γίνει απειλητική στο πρώτο 45λεπτο. Εντέλει το γκολ δεν ήρθε για καμία απ’ τις δύο αντιπάλους κι έτσι πήγαν στην ανάπαυλα με το 0-0.

Το επιθετικό κρεσέντο της Σοσιεδάδ συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με τον Μπιζότ να μοιάζει μοναδικός αντίπαλος πολλές φορές για τους Ισπανούς. Ο τερματοφύλακας της Αλκμάαρ έμοιαζε ανίκητος, αλλά ο Πορτού στο 58’ βρήκε τον τρόπο να τον νικήσει ανοίγοντας το σκορ! Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι κι έτσι η Ρεάλ Σοσιεδάδ έφτασε τους 6 βαθμούς «πιάνοντας» τους Ολλανδούς.

Ριέκα-Νάπολι 1-2

Δυσκολότερα απ’ όσο αναμενόταν, η Νάπολι πέρασε νικηφόρα απ’ την Κροατία και την έδρα της Ριέκα. Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο ήταν κακή ειδικά στο πρώτο ημίχρονο και βρέθηκε να χάνει απ’ την Ριέκα που προερχόταν από τρία σερί ματς. Όμως έκαναν την ανατροπή οι «παρτενοπέι» και έφτασαν κι αυτοί τους 6 βαθμούς, αφήνοντας τη Ριέκα στο μηδέν.

Η Ριέκα ήταν αυτή που μπήκε δυνατά στο παιχνίδι! Οι Κροάτες ξάφνιασαν τους Ναπολιτάνους και μόλις στο πρώτο δεκάλεπτο είχαν δύο σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρουν. Μάλιστα κράτησαν τους Ιταλούς στο δικό τους μισό. Κι επιβραβεύτηκαν στο 13ο λεπτό! Σε μια αντεπίθεση με τους Κουλένοβιτς και Μέναλο, τελικό αποδέκτη τον Μούριτς που άνοιξε το σκορ!

Η Νάπολι έδειξε να είναι σαστισμένη και για αρκετά λεπτά δεν μπορούσε να απειλήσει τους Κροάτες. Πάντως η ποιότητά της είναι τέτοια που της αρκούσε μία φάση για να φέρει το ματς στα ίσα. Στο 43’ ο Ντέμε βρήκε δίχτυα, μετά από ασίστ του Μέρτενς. Όλα αυτά ενώ η Ριέκα ανασταλτικά ήταν άψογη μέχρι εκείνο το λεπτό.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τη Ριέκα να έχει σημαντική ευκαιρία. Με τον Μέναλο να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι στο 49’. Η Νάπολι αφού δε βρέθηκε πίσω στο σκορ, με αυτογκόλ του Μπράουτ στο 62’ κατάφερε να φέρει… τούμπα το ματς.

Μεταγραφές, Παρί Σεν Ζερμέν: Επίσημη η παραμονή Ζαΐρ-Εμερί
Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός: Live Streaming ο πέμπτος τελικός στην Α1 μπάσκετ Γυναικών
NBA: Δεν υπάρχει! Οι Νάγκετς έκαναν ζέσταμα με παντόφλες - Αυτός είναι ο λόγος (video)