Europa League – 9ος όμιλος: Νίκη Μακάμπι στα γενέθλια Δώνη, πεντάρα η Βιγιαρεάλ! (Videos & Photos)

Ο Γιώργος Δώνης ανήμερα των γενεθλίων του άρχισε με νίκη τις υποχρεώσεις στον 9ο όμιλο του Europa League, με τη Μακάμπι να επικρατεί 1-0 της Καραμπάγκ. Εντυπωσιακό 5-3 της Βιγιαρεάλ επί της Σίβασπορ!

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο άρχισε τις υποχρεώσεις της στον 9ο όμιλο του Europa League, η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιώργου Δώνη! Όλα αυτά μάλιστα, ανήμερα των γενεθλίων του Έλληνα τεχνικού. Το «τρένο» έκλεισε τα 51 του χρόνια, πανηγυρίζοντας την επικράτηση!

Οι Ισραηλινοί με ένα τέρμα στο 10ο λεπτό, πήραν τους τρεις βαθμούς κόντρα στην επικίνδυνη και φιλόδοξη Καραμπάγκ.

Μόλις στο 10ο λεπτό η ομάδα του λαού μπήκε μπροστά στο σκορ, με το τέρμα που έμελλε να κρίνει και την αναμέτρηση. Η πάσα του Πέρετζ «τρύπησε» την άμυνα των φιλοξενούμενων και ο Κοέν με εκπληκτική πρώτη επαφή και ενέργεια, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!

Βιγιαρεάλ-Σίβασπορ 5-3

Απ’ τα πιο εντυπωσιακά ματς της βραδιάς, έγινε στην Ισπανία. Εκεί που η Βιγιαρεάλ επιβλήθηκε 5-3 της Σίβασπορ. Οι Ισπανοί σκόραραν ασταμάτητα, αν και έδειξαν αφέλεια αφήνοντας τους Τούρκους δύο φορές να επιστρέψουν στο ματς!

Στο 13’ το πρέσινγκ της Βιγιαρεάλ είχε αποτέλεσμα. Οι Ισπανοί έκλεψαν την μπάλα απ’ τους Τούρκους, έγινε σουτ, η απόκρουση ήταν ασταθής και ο Κούμπο από κοντά δε δυσκολεύτηκε να βάλει μπροστά το «κίτρινο υποβρύχιο».

Η πίεση για την Βιγιαρεάλ συνεχίστηκε και ο Μπάκα έκανε το 2-0 στο 20’. Ο Κούμπο έκανε την πάσα, με τον Κολομβιανό να σκοράρει για το ξεκάθαρο προβάδισμα των Ισπανών.

Η Σίβασπορ, όμως, αντέδρασε άμεσα! Στο 33’ ο Καγιοντέ μείωσε το σκορ με εξαιρετικό τελείωμα. Οι Τούρκοι έφεραν το ματς στα ίσα πριν το ημίχρονο, με τον Γιαταμπαρέ να κάνει το 2-2 στο 43’.

Στο δεύτερο μέρος, η Βιγιαρεάλ βρήκε εκ νέου προβάδισμα με τον Φόιθ που σκόραρε με κεφαλιά στο 57’. Αλλά και πάλι η Σίβασπορ ισορρόπησε με το τέρμα του Γκραντέλ στο 64’!

Η Βιγιαρεάλ, όμως, δεν πτοήθηκε. Το «κίτρινο» υποβρύχιο για τρίτη φορά πήρε προβάδισμα με τον Αλκάθερ να κάνει το 4-3 στο 74’. Αυτή τη φορά οι Ισπανοί δεν… πιάστηκαν κορόιδα και πέτυχαν και πέμπτο τέρμα στο 78’ με τον Αλκάθερ και πάλι να βρίσκει δίχτυα και να «γράφει» το 5-3! Αξίζει να σημειωθεί πως ο Ίβηρας στράικερ είχε περάσει στο ματς στο 70’ για να «καθαρίσει» τη νίκη της Βιγιαρεάλ!

Elite League: Στο Final 4 ο Ηρακλής ολοκληρώνονται τη μεγάλη ανατροπή
Στέφανος Ντούσκος: Πρόκριση στον τελικό του σκιφ στο Ευρωπαϊκό του Ζέγκεντ - Η ώρα και το κανάλι
Παναθηναϊκός: Πολλές απουσίες για Άρη, μόνος στόπερ στην αποστολή ο Βίτορ Ούγκο!
Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Live Streaming το Game 5 των τελικών της Volley League γυναικών