ΑΕΚ: Κινδυνεύει να αποκλειστεί από τους χειρότερους του Europa League! (photos)

Η AEK βίωσε έναν εφιάλτη στο πρώτο ημίχρονο του αγώνας της Πέμπτης αλλά τα χειρότερα δεν έχουν… τελειώσει!

Διπρόσωπη εμφανίστηκε η ΑΕΚ, την Πέμπτη (23/11) που έμεινε ισόπαλη 2-2 με τη Ριέκα στο ΟΑΚΑ για την 5η αγωνιστική στον 4ο όμιλο του Europa League. Η Ένωση βίωσε έναν εφιάλτη στο πρώτο ημίχρονο μένοντας πίσω 2-0 από τα γκολ του Γκόργκον (8΄, 26΄), ενώ οι Κροάτες είχαν και δύο δοκάρια, αλλά με τον Αραούχο στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και τον Χριστοδουλόπουλο στο 55΄ έσωσε το βαθμό και παραμένει φαβορί για τη δεύτερη θέση και την πρόκριση, την οποία θα διεκδικήσει στη Βιέννη από την Αούστρια, στις 7 Δεκεμβρίου.

Αυτό σημαίνει πως ο «Δικέφαλος» κινδυνεύει να χάσει την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, από μια ομάδα που έχει την δεύτερη χειρότερη άμυνα του Europa League μετά την αδύναμη Βαρντάρ Σκοπίων (2-19). Η Αούστρια Βιέννης, δέχεται κατά μέσο όρο περισσότερα από τρία τέρματα στα παιχνίδια τους στη φάση των ομίλων και ο απολογισμός της στις πέντε πρώτες αγωνιστικές απογοητευτικός… Είναι 9-16! Παρ’ όλα αυτά έχει 4 βαθμούς και με μια εντός έδρας νίκη επί της Ένωσης στις 7 Δεκεμβρίου παίρνει την πρόκριση στη φάση των «32».