Γκόριτσα-Πανιώνιος 2-3: Αιφνιδίασε την Γκόριτσα, έστησε πάρτι πρόκρισης

Πανιωνάρα και στη Σλοβενία - Μακάμπι το επόμενο εμπόδιο

Ο Πανιώνιος νίκησε και στη Σλοβενία την Γκόριτσα με 3-2 εξασφαλίζοντας το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Europa League

Ο Πανιώνιος έκανε πάρτι στη Σλοβενία στον επαναληπτικό με την Γκόριτσα, την οποία και νίκησε με 3-2 τσεκάροντας την πρόκριση για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League όπου θα αντιμετωπίσει την Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Οι «κυανέρυθροι» πιστοποίησαν το ρόλο του φαβορί, τον οποίο απέκτησαν μετά το 2-0 της Νέας Σμύρνης, και στην ρεβάνς, καθώς απέδειξαν ότι ήταν καλύτερη ομάδα από την Γκόριτσα.

Ο Πανιώνιος «τελείωσε» το παιχνίδι μέσα σε 12 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο. Με τον Μασούντ να κάνει πράγματα και θαύματα, η επίθεση της ελληνικής ομάδας πετούσε «φωτιές». Με πάσες πάρε-βάλε του Ιρανού έγινε το 1-0 στο 11' από τον Μασούρα καθώς και το 2-1 από τον Γεσίλ. Προσωρινά είχε ισοφαρίσει στο 15' ο Κάπιτς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Το γεγονός αυτό δεν άγχωσε καν τον Πανιώνιο που μεσοεπιθετικά λειτουργούσε ρολόι και βρήκε κι άλλο τέρμα ένα λεπτό αργότερα με τον Λάμπρου έπειτα από ασίστ του Γεσίλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «κυανέρυθροι» έριξαν τους ρυθμούς καθώς όλα είχαν κριθεί. Το μόνο που κατάφερε η Γκόριτσα ήταν να μειώσει στο 66' με ένα ακόμα πέναλτι το οποίο αξιοποίησε ξανά ο Κάπιτς.

ΓΚΟΡΙΤΣΑ: Σορτσάν, Τσέλσερ, Σκάραμποτ, Γκρέγκοριτς, Κάπιτς, Φιλίποβιτς (56' Μάρινιτς), Κόλενς (81' Χουμάρ), Γκρούντινα, Οσούγι, Ζιγκόν (68' Ναγκόντε), Κουρκ

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Κότνικ- Βλάχος, Οικονόμου, Μπανανά (60' Ταπόκο), Χατζισαφί,  Κόρμπος, Σαββίδης, Λάμπρου (81' Γκιοατά), Μασούρας (68' Σαραμαντάς), Μασούντ, Γεσίλ