«Πάτησε» τη Ρόμα η Λιόν, αποχαιρέτισε ο ΑΠΟΕΛ

Με συνολικό σκορ 5-4 η Λυόν πέρασε στους «8» του Europa League ξεπερνώντας δύσκολα το εμπόδιο της Ρόμα.

Η ιταλική ομάδα επικράτησε με 2-1 αλλά με προίκα το 4-2 του πρώτου αγώνα, οι Γάλλοι πήραν το εισιτήριο για την επομένη φάση. Η Λυόν άνοιξε το σκορ στο 16’ αλλά η Ρόμα ισοφάρισε στο επόμενο λεπτό με τον Στρότμαν ενώ χάρη στο αυτογκόλ του Τουσάρ στο 60’ πήρε τη νίκη.

Ο ΑΠΟΕΛ δεν μπόρεσε να κάνει την υπέρβαση στις Βρυξέλλες μιας και η Άντερλεχτ επικράτησε με 1-0 και με δυο νίκες (1-0 και το πρώτο ματς) πήραν το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Europa League.

Με ψυχωμένη εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, η Σάλκε επέστρεψε από το 2-0 του πρώτου 45λέπτου απέναντι στην Γκλάντμπαχ και με το 2-2, σε συνδυασμό με το 1-1 του Γκελζενκίρχεν, προκρίθηκε πανηγυρικά στα προημιτελικά.