Σάλκε - ΠΑΟΚ 1-1: Αντίο με… ευρωπαϊκό αέρα!

Εξαιρετική εμφάνιση από τον ΠΑΟΚ που αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τη Σάλκε και αποχαιρέτησε τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις με το κεφάλι ψηλά

Στην Γερμανία σταμάτησε η φετινή ευρωπαϊκή πορεία του ΠΑΟΚ, αφού ο δικέφαλος αναδείχθηκε με την Σάλκε ισόπαλος 1-1 και σε συνδυασμό με την ήττα που γνώρισε με 3-0 στην Τούμπα έμεινε εκτός Europa League.

Οι ποδοσφαιριστές του Βλάνταν Ίβιτς ήταν καλύτεροι από τους αντιπάλους τους όμως η Σάλκε κατάφερε να προηγηθεί από το πουθενά σε ένα σημείο που ο ΠΑΟΚ πίεζε κι έτσι έκανε τη… δουλειά της πιο εύκολη.

Ο Βλάνταν Ίβιτς έδωσε εντολή στους παίκτες του από το ξεκίνημα του αγώνα να πιέζουν ψηλά τους Γερμανούς. Ο ΠΑΟΚ ακολούθησε πιστά το πλάνο του προπονητή και η Σάλκε έδειχνε ανίκανη να κυκλοφορήσει την μπάλα στο πρώτο εικοσάλεπτο.

Ο δικέφαλος του βορρά έκλεψε πολλές μπάλες στο κέντρο και αναζήτησε το γκολ στις αντεπιθέσεις του, όμως λίγο το μη καθαρό μυαλό στις τελικές προσπάθειες και λίγο και η γκίνια, του στέρησαν την ευκαιρία να είναι η ομάδα που θα προηγηθεί.

Αντίθετα οι Γερμανοί έβαλαν ανέλπιστο γκολ λίγο μετά τη συμπλήρωση του 20λεπτου, όταν με μπαλιά στην πλάτη της άμυνας ο Μότφινγκ βρήκε τον Σοπφ κι αυτός δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Ο ΠΑΟΚ απάντησε άμεσα αφού δύο λεπτά αργότερα ο Μυστακίδης έβγαλε σέντρα από αριστερά, ο Μυστακίδης έκανε την προβολή και η μπάλα αφού βρήκε λίγο και στον Νάστασιτς κατέληξε στα δίχτυα της Σάλκε.

Η ελληνική ομάδα συνέχισε την πίεση, προσπάθησε να αναζητήσει το γκολ όμως η Σάλκε έδωσε έμφαση στην άμυνά της και δεν επέτρεψε να γίνει το 1-2.

Στο δεύτερο μέρος η απόδοση του ΠΑΟΚ έπεσε. Οι γηπεδούχοι σε κάθε ευκαιρία πάγωναν τον ρυθμό για να αποφύγουν τις περιπέτειες σε περίπτωση που σκόραρε ο ΠΑΟΚ κι έτσι η εικόνα του αγώνα ήταν διαφορετική, χωρίς το νεύρο, τη δύναμη και την ένταση που είχαν οι Έλληνες στα πρώτα 45 λεπτά.

Το τελικό 1-1 δεν αποτυπώνει την εικόνα των δύο ομάδων, αφού οι φιλοξενούμενοι δικαιούνταν να πάρουν τουλάχιστον τους βαθμούς της νίκης.

Όλα αυτά όμως ανήκουν πλέον στο παρελθόν. Ο ΠΑΟΚ θα επικεντρωθεί στις εγχώριες διοργανώσεις και θα κρατήσει από την φετινή του περιπλάνηση στην Ευρώπη το γεγονός ότι δεν ηττήθηκε σε κανένα εκτός έδρας αγώνα για το Europa League.

Σάλκε (Μάρκους Βάιντσιρλ): Φέρμαν, Χέβεντς, Νάλντο (71’ Μπαντστούμπερ), Νάσταζιτς, Γκέις, Σεπφ, Κολάσινατς, Μάιερ, Μπενταλέμπ (84’ Κέρερ), Τσούπο Μότινγκ (56’ Γκορέτσκα), Χούντελαρ

ΠΑΟΚ (Bλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Πούγγουρας, Κρέσπο, Μαλεζάς, Κίτσιου, Σάκχοφ, Τσίμιροτ, Ουάρντα (69’ Μπίσεσβαρ), Μυστακίδης (63’ Ενρίκε), Τζάλμα Κάμπος (77’ Πέλκας), Κουλούρης