Γιουνγκ Μπόις – Ολυμπιακός 0-1: Το «καθάρισε» ο Καμπιάσο

Απόδραση από την Ελβετία για τον Ολυμπιακό που επικράτησε 1-0 της Γιουνγκ Μπόις χάρη σε γκολ του Αργεντινού.

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στους ομίλους του Europa League ο Ολυμπιακός. Χρειάστηκε η κλάση του Καμπιάσο στο 42’ προκειμένου να έρθει η νίκη κόντρα στην Γιουνγκ Μπόις που είχε θέματα στην άμυνα, στη δημιουργία στην… εξέδρα. Βλέπετε στο 9΄ οι οπαδοί της έβαλαν -για αδιευκρίνιστο λόγο- φωτιά σε ένα πανό το οποίο προκάλεσε αποπνικτική ατμόσφαιρα στον αγωνιστικό χώρο και την ολιγόλεπτη διακοπή του αγώνα.

Όπως και να ‘χει οι «ερυθρόλευκοι», δίχως κάποιον Έλληνα παίκτη στην 11αδα, αν και ξεκίνησαν φουριόζοι δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν ιδιαίτερα επικίνδυνες καταστάσεις στα αντίπαλα καρέ στο πρώτο ημίχρονο. Ο Μάριν ήταν δραστήριος και γενικά ο παίκτης που μπορούσε να προκαλέσει πονοκεφάλους στους Ελβετούς οι οποίοι μετά το 15λεπτο πήραν… μέτρα στο γήπεδο και μοιραία η αναμέτρηση έγινε ένα άτυπο run and gun.

Με δυνατές μονομαχίες στη μεσαία γραμμή, γρήγορες μεταβιβάσεις από τη μια άκρη του γηπέδου στην άλλη και δίχως ουσία μέχρι που η προβολή του Καμπιάσο στο 42’ αποδείχθηκε ουσιαστική. Ο Αργεντινός άνοιξε το σκορ έπειτα από αντεπίθεση του Ολυμπιακού που πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα.

Και στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν πιο δυναμικός και επεδίωξε να βρει τους διαδρόμους ώστε να καθαρίσει το παιχνίδι. Η Γιουνγκ Μπόις αν και είχε διάθεση δεν ήταν σε θέση να φτάσει σε τελικές προσπάθειες που θα προκαλούσαν πρόβλημα. Μέχρι το 60΄. Σε εκείνο το σημείο χρειάστηκε η διπλή επέμβαση του Λεάλι στην πιο καλή στιγμή των Ελβετών όταν ο Κούμπο δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ιταλό τερματοφύλακα και έτσι οι «ερυθρόλευκοι» έφυγαν με την εκτός έδρας νίκη.

Παρακολουθήσατε τον αγώνα στο Onsports:

Λαμία-ΠΑΟΚ 1-1: Πισωγύρισμα και ο τίτλος απομακρύνεται
Ιστιοπλοΐα: Διεκδικούν πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες οι Β. Κοκκαλάνης, Λ. Τσορτανίδης
Ρόμα: Πήρε το «πράσινο φως» για να ξεκινήσει αθλητική δραστηριότητα ξανά ο Εντικά
Super League LIVE: ΑΕΚ – Παναθηναϊκός, Άρης – Ολυμπιακός και Λαμία – ΠΑΟΚ