4ος όμιλος: Κορυφή για δύο

Η Σέλτικ νίκησε την Ντιναμό Ζάγκρεμπ 1-0 και η Σάλτσμπουργκ πέρασε από την έδρα της Άστρα με 2-1

Ένα γκολ του Κρις Κόμονς στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης ήταν αρκετό για τους πρωταθλητές Σκωτίας ούτως ώστε να πετύχουν την πρώτη τους νίκη στη φετινή διοργάνωση. Οι Κροάτες προσπάθησαν, αλλά δεν κατόρθωσαν να πάρουν έστω τον βαθμό.

ΣΕΛΤΙΚ: Γκόρντον, Ισαγίρε, Αμπρόουζ, Ντινάιερ, Φαν Ντάικ, Μπράουν, Κόμονς (69' Καγιάλ), Γιόχανσεν, Τόνεφ (88' Μπεργκέ), Βακασό (78' Γκρίφιθς), Στόουκς.

ΝΤΙΝΑΜΟ: Εδουάρδο, Σίμουνιτς, Πίντο, Σιγκάλι, Άντολιτς (75' Κόριτς), Αντεμί, Πίβαριτς, Μπρόζοβιτς, Σουντανί, Γ.Εδουάρδο (83' Πιάτσα), Τσοπ (60' Ενρίκες).

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας η Σάλτσμπουργκ αν κι έμεινε πίσω στο σκορ, έκανε την ανατροπή κι έφυγε νικήτρια 2-1 από το γήπεδο της Άστρα Πλοϊέστι. Στο 15' ο Σέτο άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με τους οποίους έπαιξε βασικός ο Βασίλης Πλιάτσικας. Στο 36' οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Καμπλ και μόλις έξι λεπτά αργότερα ο Σοριάνο ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους Αυστριακούς!

ΑΣΤΡΑ: Λουνγκ, Μπεν Γιουσέφ, Μοράις, Ορός, Πλιάτσικας, Σέτο, Ενάτσε, Λάμπαν (73' Φλορέσκου), Αμορίμ, Μπουντέσκου, Μπουκαρί.

ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ: Γκουλάστσι, Ούλμερ, Χιντερέγκερ, Ραμάλιο, Ιλσάνκερ, Λάιτγκεμπ, Λασάρο, Καμπλ, Σάμπιτζερ, Σοριάνο (73' Κουάσνερ), Άλαν (83' Μπρούνο)

Πλέον Σέλτικ και Σάλτσμπουργκ έχουν από τέσσερις βαθμούς, ενώ στους τρεις έμεινε η Ντιναμό Ζάγκρεμπ και δίχως πόντο η Άστρα.

Μακάμπι - Παναθηναϊκός AKTOR: Νίκη μονόδρομος και επιστροφή στο ΟΑΚΑ - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΟ ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ
Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (02/05) - Με «αιώνιους» στην Euroleague και Άστον Βίλα-Ολυμπιακός
Γκραντ: “Ένα ματς όλη η σεζόν”
Αταμάν: “Έχω εμπιστοσύνη στους παίκτες μου, μπορούμε να κερδίσουμε”