6ος όμιλος: Τρίποντο η Ίντερ, μοιρασιά στη Γαλλία

Με νίκη συνέχισαν την πορεία τους οι «νερατζούρι» στους ομίλους του Europa League απέναντι στην Καραμπάκ, ενώ στο μηδέν έμειναν Σεντ Ετιέν και Ντνίπρο

Χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα απέναντι στην Καραμπάκ στο Μιλάνο η Ίντερ πήρε τη νίκη μ3 2-0 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου του Europa League. Το σκορ λοιπόν για τους «νερατζούρι» άνοιξε στο 18΄ο Ντ’ Αμπρόζιο, ενώ μεγάλες ευκαιρίες έχασαν για τους Ιταλούς στο 21’ και στο 43’ ο Ρεϊνάλντο και ο Ρανόκια, αντίστοιχα. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 5’ ο Ικάρντι «κλειδώνοντας» τη νίκη.

ΙΝΤΕΡ: Καρίσο, Ζουάν, Αντρεόλι, Ρανόκια, Ντ'Αμπρόζιο, Ναγκατόμο, Γκουαρίν (63' Οσβάλντο), Κουζμάνοβιτς (59' Μεδέλ), Ερνάνες (72' Όμπι), Μ'Βιλά, Ικάρντι.

ΚΑΡΑΜΠΑΚ: Σέχιτς, Καράγιεφ, Τέλι, Αγκόλι, Γκουσεΐνοφ, Γιουσίφοφ (55' Ναντίροφ), Ρεϊνάλντο, Μουαρέμ, Γκουρμπάνοφ (68' Σαντίγκοφ), Αλμέιδα, Τζορτζ (62' Ταγκίγεφ).

«Άσφαιρες» στο «Ζοφρί Γκισάρ»

Χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το ματς ανάμεσα στη Σεντ Ετιέν και την Ντνίπρο με τους γηπεδούχους να έχουν μεν την πρωτοβουλία στα πρώτα λεπτά, αλλά τους φιλοξενούμενους να χάνουν την μεγάλη ευκαιρία. Συγκεκριμένα, στο 27’ ο Κάλινιτς είδε τον Ρουφιέ να αποκρούει το πέναλτι που εκτέλεσε κρατώντας το μηδέν, με το ματς στην επανάληψη να μην έχει να επιδείξει κάτι ιδιαίτερο.

ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ: Ρουφιέ, Σαλ, Κλερκ, Κλέμεν, Κοχέιντ (75' Κορνέ), Περίν, Λεμουάν, Ταμπανού, Γκραντέλ, Φαν Βολφσβίνκελ, Μονέ-Πακέ.

ΝΤΝΙΠΡΟ: Μπόικο, Στρίνιτς, Μαζούτς, Ντάγκλας, Φεντέτσκι, Κανκάβα (80' Σακόφ), Κραβτσένκο, Γκάμα, Πολίτιλο, Κάλινιτς (56' Κονοπλιάνκα), Ζοζούλια (73' Σελέζνιοφ)

Super League: Ντέρμπι κορυφής ΑΕΚ - Παναθηναϊκός | Επικίνδυνοι έξοδοι για ΠΑΟΚ, Ολυμπιακό