2ος όμιλος: «Φωτιά» στη δεύτερη θέση!

Τσερνόμορετς και PSV θα πολεμήσουν για το δεύτερο εισιτήριο του 2ου ομίλου, αφού η πρώτη νίκησε την Ντιναμό Ζάγκρεμπ και η δεύτερη ηττήθηκε από τη Λουντόγκορετς Ράζγκραντ

Με μια εντυπωσιακή και «καθαρή» νίκη πανηγύρισε την πρωτιά του 2ου ομίλου του Europa League η Λουντόγκορετς Ράζγκραντ αφού νίκησε και στη Βουλγαρία 2-0 την PSV Αϊντχόφεν! Πρωταγωνιστής για την βουλγαρική ομάδα ήταν ο Ρόμαν Μπέζιακ ο οποίος σημείωσε και τα δυο τέρματα της ομάδας του στο 38’ και στο 79’, οδηγώντας τη στους «32» της διοργάνωσης ως ισχυρή! Τεράστιο ρόλο στην έκβαση του αγώνα έπαιξε η αποβολή του στόπερ της PSV, Μπρούμα, ο οποίος στο 40’ είδε την πρώτη κίτρινη κάρτα και στο 55’ την δεύτερη, αφήνοντας την ομάδα του... γυμνή απέναντι σε μια αντίπαλο που «σφυροκοπούσε» την εστία του Ζόετ!

ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ: Στογιάνοφ, Καϊτσάρα, Μπαρτέ, Μότι, Μίνεφ, Ζλατίνσκι, Ντιάκοφ (89’ Εσπίνιο), Αλεξάντροφ, Μαρσελίνιο, Μίσιντζαν (92’ Στογιάνοφ Ι.), Μπέζιακ (82’ Ζουνίνιο Κισάδα)
PSV ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ: Ζόετ, Αρίας, Μπρούμα, Ρέκικ, Χέντριξ, Σχάαρς, Τοϊβόνεν, Μάχερ, Νάρσιγκ (63’ Γιόργκενσεν), Ντεπάι (81’ Μπάκαλι), Λοκάντια (75’ Τζοζεφζούν)

Πάει Ολλανδία αποφασισμένη!

Η μεγάλη κερδισμένη της βραδιάς στον 2ο όμιλο ήταν η Τσερνόμορετς αφού εκμεταλλεύθηκε την ήττα της PSV, νίκησε 2-1 τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ και ταξιδεύει στο Αϊντχόφεν την τελευταία αγωνιστική για να αντιμετωπίσει την ολλανδική ομάδα στο ντέρμπι της δεύτερης θέσης!
Η Ντιναμό έκανε το... λάθος να προηγηθεί με τον Μπεκιράι στο 20ο λεπτό και γνώρισε την... οργή της Τσερνόμορετς στο δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 78’ χάρη σε τέρμα του Αντόνοφ, μετουσιώνοντας την ανωτερότητά τους έως εκείνο το σημείο του αγώνα και παρότι τα... χρειάστηκα, κατάφεραν να ανατρέψουν πλήρως την κατάσταση στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Ντιντένκο να τους χαρίζει τη νίκη!
Τα πράγματα στον 2ο όμιλο είναι ξεκάθαρα, αφού η PSV συγκρούεται την τελευταία αγωνιστική με την Τσερνόμορετς στην Ολλανδία με έπαθλο τη δεύτερη θέση του γκρουπ! Η νικήτρια θα συνοδεύσει τη Λουντόγκορετς στους «32», ενώ η PSV βολεύεται και με ισοπαλία.

ΤΣΕΡΝΟΜΟΡΕΤΣ: Μπεζοτόσνι, Ζουμπέικο, Μπέργκερ, Φοντανέλο, Κούτας (27’ Πριζόμοφ), Κόβαλτσουκ, Μπόμπκο, Ριέρα (46’ Λέο), Γκάι, Τζα Τζετζέ (74’ Ντιντένκο), Αντόνοφ
ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ: Ζελένικα, Πίντο (46’ Αντεμί), Σιμούνοβιτς, Λι, Λίμα, Λέκο, Πάμιτς (76’ Μπρόζοβιτς), Χαλίλοβιτς (64’ Φερνάντες), Άντολιτς, Ρουκάβινα, Μπεκιράι.

Euroleague: Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς έδωσε τα χέρια με την Παρτιζάν για νέο συμβόλαιο