9ος Όμιλος: Λύτρωση για Μπέτις

Πολύ κοντά στην πρόκρισή της στους «32» του Europa League βρέθηκε η Μπέτις μετά τη νίκη της με 1-0 επί της Γκιμαράες.

Σπουδαίας σημασίας νίκη κατάφερε να πάρει η Μπέτις στην Πορτογαλία απέναντι στην Γκιμαράες επικρατώντας 1-0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Χούλι.

ΓΚΙΜΑΡΑΕΣ: Ντάγκλας, Ολιβέιρα, Κορέια, Αντί, Μπα, Μπαριέντος (84' Μανέ), Αντρέ, Ολίμπιο, Σάντος (54' Ροντρίγκες), Πλανζέ (72' Ρικάρντο), Μααζού.
ΜΠΕΤΙΣ: Άντερσεν, Κάρο, Ζόρντι, Χουανφράν, Τόρες, Βαντίγιο (84' Σεντρίκ), Νόνο, Βερδού, Κάρλος (79' Χούλι), Νάτσο, Ροντρίγκεθ (61' Μολίνα).

Κράτησε το προβάδισμα

Στη δεύτερη θέση του ομίλου έμεινε η Λιόν που απέσπασε την ισοπαλία με 1-1 από την έδρα της Ριέκα. Ο Πλεά στο 14’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με τον Κράμαρικ να ισοφαρίζει στο 21’ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ.

ΡΙΕΚΑ: Βάργκιτς, Κνέζεβιτς, Τόμετσακ, Μάριτς, Μπερτόσα, Μότσινιτς, Κρβιτς (88' Μουγιάνοβιτς), Μάλες, Σαρμπίνι (58' Αλίσπαχιτς), Μπένκο, Κράμαριτς (83 Πόκριβατς).
ΛΙΟΝ: Γκοργκελέν, Ζεφράν, Κονέ, Λόπες (82' Κονέ), Σαρ, Γκουρκούφ, Φερί, Μβουεμπά, Ντάνιτς (65' Τολισό), Μπριάν, Πλέ.

Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ