1ος Όμιλος: Πεντάρα για Βαλένθια

Στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας ανέβηκε η Βαλένθια μετά τη μεγάλη της νίκη με 5-1 επί της Σεν Γκάλεν – Στο 1-1 έμειναν Σουόνσι και Κούμπαν με σκόρερ τον Σισέ.

Εντυπωσιακή εμφάνιση έκανε η Βαλένθια στο «Μεστάγια» όπου διέλυσε 5-1 τη Σεν Γκάλεν για να κάνει σημαντικό βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Ο Αλκασέρ στο 12’ άνοιξε το σκορ για τους «νυχτερίδες».

Στη συνέχεια, ο Καρτάμπια με δύο γκολ (21’, 30’) «καθάρισε» για την ομάδα του κάνοντας το 3-0, ενώ στο 33’ ο Ρικάρντο Κόστα έκανε το 4-0. Ο Κάναλες στο 71’ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-0, για να μειώσουν απλά οι φιλοξενούμενοι με τέρμα του Νάτερ στο 74’.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Γκουαΐτα, Περέιρα (55'Μίτσελ), Κόστα, Ρουίθ, Μπερνάτ, Οριόλ Ρομέου, Ντανί Παρέχο, Κανάλες, Καρτάμπια, Πιάτι, Αλκάθερ (75'Πόστιγκα).
ΣΕΝΤ ΓΚΑΛΕΝ: Λόπαρ, Μουτς, Μονταντόν, Μπέσλε, Λενγιανί, Βιτκιέβιεζ (65'Βούθριτς), Γιανγιάτοβιτς (46'Ντεμίρι), Νάτερ, Ροντρίγκες (55'Χούσι), Καράνοβιτς, Ματίς.

Την έσωσε ο Σισέ

Τον πρώτο της βαθμό στη φάση των ομίλων του Europa League πήρε η Κούμπαν που έμεινε στο ισόπαλο 1-1 με τη Σουόνσι στο «Λίμπερτι». Ο Μίτσου στο 68’ άνοιξε το σκορ για τους «κύκνους» με τον Τζιμπρίλ Σισέ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

ΣΟΥΟΝΣΙ: Τρέμελ, Αμάτ, Τέιλορ, Τσίκο, Τιεντάλι (59'Ρανχέλ), Σέλβι, Κάνιας, Ποθουέλο, Μιτσού, Μπόνι (59'Βάσκες), Ντάιερ (77'Λαμά).
ΚΟΥΜΠΑΝ: Μπελένοφ, Άρμας, Ξαντάο, Φίντλερ, Κοζλόφ, Μελγκαρέχο (63'Μπουκούρ), Καμπορέ, Ζάβνερτσικ, Ποπόφ (76'Μπαλντέ), Κουμπούλοφ, Σισέ.