Ισχνό προβάδισμα για Άλκμααρ

Τη νίκη με 2-1 απέναντι στη Βαλένθια πήρε στην Ολλανδία η Άλκμααρ που πήρε μικρό προβάδισμα πρόκρισης για τα ημιτελικά.

Πολύ σκληρή για να πεθάνει εμφανίστηκε η Άλκμααρ απέναντι στη Βαλένθια και καταθέτοντας ψυχή, πήρε τη νίκη με 2-1 στο «Άφας Στάντιον» και βλέπει πλέον πρόκριση στα ημιτελικά του Europa League.

Οι «τούκερς» έμειναν για 22ο συνεχόμενο παιχνίδι αήττητοι στο γήπεδο τους. Ο Χόλμαν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με φανταστικό σουτ, άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Η απάντηση των «νυχτερίδων», ήρθε στο 52΄ όταν ο Μεχμέτ Τοπάλ με ωραία κεφαλιά έφερε την αναμέτρηση στα ίσια.

Στα τελευταία λεπτά, η Βαλένθια έχασε κάποιες σημαντικές ευκαιρίες, ωστόσο η Άλκμααρ ήταν αυτή που πέτυχε το γκολ της νίκης, με τον Μάρτενς στο 79’ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΛΚΜΑΑΡ: Εστεμπάν, Μαρσέλις, Κλαβάν, Πόουλσεν, Μόισαντερ, Μάχερ, Μάρτενς, Ελμ, Χόλμαν, Γκούντμουντσον, Άλτιντορ (77’ Μπένσοπ).
ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Ντιέγκο Άλβες, Μπαραγκάν, Ντέαλμπερτ, Ζόρντι Άλμπα, Ρικάρντο Κόστα, Ματιέ (77’ Πιάτι), Μεχμέτ Τοπάλ, Φεγκουλί (65’ Ζόνας), Πάμπλο Ερνάντεζ, Κόστα, Σολδάδο.