Euro 2024: Έσπασε όλα τα ρεκόρ η Γαλλία, 14-0 το Γιβραλτάρ | Προκρίθηκαν Ολλανδία, Ρουμανία, Ελβετία
EPA/SEBASTIEN NOGIER, ΑΜΠΕ

Euro 2024: Κανένα οίκτο δεν έδειξε η Γαλλία στο Γιβραλτάρ, καθώς το διέλυσε 14-0 για την 9η αγωνιστική των προκριματικών, στον όμιλο της Ελλάδας, με την Ολλανδία να «κλείνει» θέση στα τελικά.

Λίγες μέρες πριν το ταξίδι στην Ελλάδα και την Αθήνα για την αυλαία των ομίλων στα προκριματικά του Euro 2024, η Γαλλία έσπασε όλα τα ρεκόρ, αφού συνέτριψε 14-0 το Γιβραλτάρ, σημειώνοντας τη μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία της.

Το ματς ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τους φιλοξενούμενους, αφού στο 3’ ο Σάντος σημείωσε αυτογκόλ, στο επόμενο λεπτό ο Τουράμ έκανε το 2-0 και στο 16’ ο Ζαΐρ-Έμερι, διαμόρφωσε το 3-0. Δύο λεπτά αργότερα, ο Σάντος αποβλήθηκε για το Γιβραλτάρ και ακολούθησε μία… μπλε καταιγίδα.

Ο Εμπαπέ σημείωσε χατ-τρικ χωρίς να… πιεστεί (30’ πεν., 74’ και 82’), δύο τέρματα σημείωσαν ο Κομάν (36’, 65’) κι ο Ζιρού (89’ και 91’), ενώ ακόμα σκόραραν οι Κλος, Φοφανά, Ραμπιό και Ντεμπελέ.

Στο Euro 2024 η Ολλανδία

Θέση στην τελική φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος «έκλεισε» η Ολλανδία, μια και επικράτησε 1-0 της Ιρλανδίας, χάρις σε τέρμα του Βέγκχορστ στο 12’ με αποτέλεσμα η τελευταία αγωνιστική κόντρα στο Γιβραλτάρ να θεωρείται τυπική διαδικασία.

Ακόμα την πρόκρισή τους στα γήπεδα της Γερμανίας το ερχόμενο καλοκαίρι εξασφάλισαν Ρουμανία και Ελβετία. Οι πρώτοι επικράτησαν 2-1 του Ισραήλ, σε ματς που έγινε στην Ουγγαρία. Ο Ζάχαβι άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό για τους τυπικά γηπεδούχους, αλλά στο 10’ ο Πούσκας ισοφάρισε για τους Ρουμάνους και στο 63’ ο Χάτζι έκανε την ανατροπή.

Την δεύτερη θέση του 9ου ομίλου εξασφάλισε και η Ελβετία, μετά την ισοπαλία της 1-1 με το Κόσοβο. Ο Βάργκας έκανε το 1-0 για τους Κεντρικοευρωπαίους στο 47’ αλλά στο 82’ ο Χισένι έφερε το ματς στα ίσια (1-1). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι αν και αγχώθηκαν, τελικά πήραν την πρόκριση, λόγω της νίκης των Ρουμάνων.

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου

• Γαλλία - Γιβραλτάρ 14-0 (3' αυτ. Σάντος, 4' Τουράμ, 16' Ζαΐρ-Εμερί, 30' πεν., 75', 82' Μπαπέ, 34' Κλος, 36', 66' Κομάν, 37' Φοφανά, 64' Ραμπιό, 73' Ντεμπελέ, 78', 89', 91' Ζιρού)
  • Ολλανδία - Ιρλανδία 1-0 (12' Βέγκχορστ)

• Λευκορωσία - Ανδόρα 1-0 (83' Λάπτεβ)
  • Ελβετία - Κόσοβο 1-1 (47' Βάργκας - 82' Χισένι)
  • Ισραήλ - Ρουμανία 1-2 (2' Ζάχαβι - 10' Πούσκας, 63' Χάτζι)