Προκριματικά Euro 2024: «Στοπ» στην Ουαλία από την Αρμενία | Σε μπελάδες οι «Δράκοι»
EPA/MELIK BAGHDASARYAN, ΑΜΠΕ

Προκριματικά Euro 2024: Την ευκαιρία να πλησιάσει ακόμα περισσότερο στην πρόκρισή της στα τελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος έχασε η Ουαλία, μια και έμεινε ισόπαλη 1-1 με την Αρμενία στο Γερεβάν.

Οι Ουαλοί βρίσκονται στη δεύτερη θέση του 4ου ομίλου των προκριματικών Euro 2024, έχοντας συγκεντρώσει 11 βαθμούς, σε 7 αναμετρήσεις και είναι στο +1 από την Κροατία, η οποία έχει ένα ματς λιγότερο, αφού το απόγευμα του Σαββάτου (18/11) στις 19:00 αντιμετωπίζει εκτός έδρας την ουραγό Λετονία. Από την άλλη, οι Αρμένιοι έχασαν την ευκαιρία να μπουν δυνατά στο… παιχνίδι της πρόκρισης, καθώς ανέβηκαν στους 8 βαθμούς.

Έτσι, η «Χρβάτσκα» έχει τη «χρυσή» ευκαιρία, σε περίπτωση που πάρει το «διπλό» στη Ρίγα, να ανέβει στη δεύτερη θέση και να τεθεί επικεφαλής στη «μάχη» για το δεύτερο εισιτήριο για τα τελικά του Euro 2024, πίσω από την Τουρκία που έχει προκριθεί.

Στην αναμέτρηση του Γερεβάν, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ, μόλις στο 6ο λεπτό με τον Λούκας Ζελαραγιάν, όμως, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Ναΐρ Τικνίζιαν με αυτογκόλ διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Συνοπτικά, τα αποτελέσματα του 4ου ομίλου

• Αρμενία - Ουαλία 1-1 (5’ Ζελαραγιάν - 45+2’ αυτ. Τικνιζιάν)

5. Λετονία 3 - 7 αγ.

Ισπανία: «Καμπάνα» στην Ατλέτικο Μαδρίτης για τις ρατσιστικές κραυγές εναντίον του Νίκο Ουίλιαμς
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Ντόρτμουντ – Παρί Σεν Ζερμέν και Euroleague
NBA: Ο Μάξεϊ «ντύθηκε» Ρέτζι Μίλερ κι οι Σίξερς απέφυγαν τον αποκλεισμό – Προβάδισμα για Καβαλίερς
NBA: «Ζωντανοί» οι Μπακς! Μείωσαν σε 2-3 χωρίς Αντετοκούνμπο και Λίλαρντ