Euro 2020: Έτσι η Σουηδία επικράτησε της Πολωνίας και τερμάτισε πρώτη (photos+video)

Euro 2020: Δείτε τις καλύτερες φάσεις από το συγκλονιστικό παιχνίδι στην Αγία Πετρούπολη.

Ματς για γερά νεύρα έγινε στην στην «Gazprom Arena» της Αγίας Πετρούπολης, όπου η Σουηδία νίκησε με 3-2 την Πολωνία πέρασε πανηγυρικά στους «16» του Euro 2020 ως πρώτη από τον Ε’ όμιλο.

Ο Εμίλ Φόρσμπεργκ πέτυχε το δεύτερο πιο γρήγορο γκολ στα χρονικά των ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων, στο 1.22΄΄ της αναμέτρησης σίγουρα «πάγωσε» τους Πολωνούς, που είχαν μεν μία τεράστια διπλή ευκαιρία στη συνέχεια με τον Λεβαντόφσκι, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Ο Φόρσμπεργκ «χτύπησε» ξανά πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, μετά από ασίστ του νεοεισελθέντα, Κουλουσέφσκι (59΄) και παρότι ο Λεβαντόφσκι με το πρώτο του γκολ στο τουρνουά μείωσε ξαναέβαλε τους Πολωνούς στο ματς, στο 61΄. Ο κορυφαίος στράικερ του κόσμου «χτύπησε» ξανά στο 84΄, ισοφαρίζοντας σε 2-2 και δίνοντας τεράστιο ενδιαφέρον στον αγώνα, καθώς με νίκη οι Πολωνοί θα περνούσαν στην επόμενη φάση.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως, ο Κλάεσον, έσβησε τα όνειρά τους, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2. Το συγκρότημα του Πάουλο Σόουζα αποκλείστηκε πρόωρα με μόλις μία ισοπαλία και δύο ήττες!