Euro 2016 - Ημιτελικά: Γερμανία - Γαλλία 0-2: Ο Γκριζμάν έστειλε... σπίτι την Γερμανία (photos)

Την κορυφή της Ευρώπης θα διεκδικήσει την Κυριακή η Γαλλία, καθώς με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γκριζμάν, υπέταξε 2-0 την Γερμανία και την απέκλεισε από τον τελικό!

Θέση στον τελικό... έκλεισαν οι «μπλε» το βράδυ της Πέμπτης (7/7) καθώς επικράτησαν 2-0 των «πάντσερ» με ισάριθμα τέρματα του άσου της Ατλέτικο Μαδρίτης, αρχικά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με πέναλτι και έπειτα στο 72ο λεπτό, εκμεταλλευόμενοι με το καλύτερο τρόπο τα λάθη στην άμυνα των Γερμανών. Έτσι, το «συγκρότημα» του Ντιντιέ Ντεσάμπ θα διεκδικήσει το τρόπαιο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, απέναντι στην Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος, συνεχίζοντας παράλληλα την παράδοση που θέλει την Γαλλία να φτάνει μέχρι τον τελικό στις διοργανώσεις που φιλοξενεί στην χώρα. Αντίθετα, αυτή ήταν η πρώτη ήττα της «Νάσιοναλμανσαφτ» από διοργανωτές στα ημιτελικά.

Φουριόζοι οι «μπλε» και… πέναλτι

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους διοργανωτές να έχουν εξαιρετικό ρυθμό και να πιέζουν την εστία του Νόιερ για να πετύχουν ένα γρήγορο τέρμα. Μάλιστα, η πρώτη ευκαιρία δεν άργησε να έρθει, μια και στο 7’ οι Γκριζμάν και Ματουιντί άλλαξαν εξαιρετικά την μπάλα, ο μέσος της Ατλέτικο Μαδρίτης έκανε το πλασέ, αλλά ο Γερμανός τερματοφύλακας έπεσε στην αριστερή του γωνιά και απέκρουσε.

Η συνέχεια άνηκε στην «Νάσιοναλμανσαφτ», καθώς η ομάδα του Γιόακιμ Λεβ ανέβηκε, πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και… απάντησε στις ευκαιρίες στο 13’ με την προβολή του Μίλερ, η οποία πέρασε άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό, ο Γιορίς έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Τσαν. Στα επόμενα λεπτά, η Γαλλία ισορρόπησε και προσπάθησε να πιέσει, αλλά στο 37’ το φάουλ του Πογκμπά βρήκε σε ετοιμότητα τον Νόιερ.

GalliaGermaniaMesa2

Και ενώ όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα πήγαιναν χωρίς σκορ στα αποδυτήρια, το… χαζό πέναλτι του Σβάινσταϊγκερ με το χέρι στην κεφαλιά του Εβρά, έφερε τον Γκριζμάν απέναντι από τον Νόιερ από τα 11… βήματα για το πέναλτι. Ο Γάλλος δεν αστόχησε και έγραψε το 1-0.

Ολική… παράδοση

Στο δεύτερο μέρος και πάλι η Γαλλία ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και προσπάθησε να πετύχει το δεύτερο γκολ. Στο 47’ ο Ζιρού δεν μπόρεσε να σκοράρει απέναντι στον Μπόατενγκ, καθώς ο αμυντικός της Μπάγερν έβαλε την κόντρα, αλλά στο 60’ αναγκάστηκε να αποχωρήσει με πρόβλημα από τον αγωνιστικό χώρο, προκαλώντας μεγαλύτερο πονοκέφαλο στον Λεβ, με τον Μουστάφι να παίρνει την θέση του.

FranceSemiMesa2gkol

Η αλλαγή προκάλεσε… ταραχή στην άμυνα των «πάντσερ» και αυτό φάνηκε με τον καλύτερο τρόπο στο 72ο λεπτό, όταν ο Μουστάφι έκανε τραγικό λάθος στην άμυνα, ο Πογκμπά πήρε, βγήκε προς τα δεξιά, έκανε τη σέντρα, ο Νόιερ δεν μπόρεσε να διώξει σωστά και ο Γκριζμάν που πήρε το… ριμπάουντ με το… μυτάκι, έγραψε το 2-0 που έδινε σημαντικό προβάδισμα στο «συγκρότημα» του Ντιντιέ Ντεσάμπ.

Πάντως, οι Γερμανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν άμεσα, αλλά στο 74’ ο Κίμιχ είδε το σουτ έξω από την περιοχή που επιχείρησε να χτυπά στο δεξί δοκάρι του Γιορίς και κατέληξε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα ο Ντράξλερ απείλησε με φάουλ, όμως η μπάλα πέρασε άουτ και στο 82’ η κεφαλιά του Χέβεντες πέρασε άουτ.

GalliaGermaniaMesa1

Στα τελευταία λεπτά, τα «πάντσερ» προσπάθησαν να μειώσουν και να μπουν και πάλι στην διεκδίκηση του αγώνα, αλλά δεν κατάφεραν να «διασπάσουν» την άμυνα των Γάλλων, οι οποίοι έδειχναν ιδιαίτερα επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις. Όμως, το 2-0 έμεινε μέχρι το τέλος και οι Γάλλοι «έκλεισαν» θέση για τον τελικό.

Θυμητείτα τα γκολ και την εξέλιξη του ματς όπως σας το πρόσφερε το Onsports:

ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ: Περισσότερα από 28 εκατομμύρια ευρώ σε κέρδη μοίρασε την προηγούμενη εβδομάδα