Euro 2016: Ελβετία – Πολωνία 1-1 (4-5 πεν.): Νίκησαν στην ρουλέτα!

Η Πολωνία κράτησε το 1-1 στην παράταση και εκτέλεσε πέντε επικά πέναλτι για να προκριθεί στα προημιτελικά επικρατώντας 5-4.

Εντυπωσιακό σε εξέλιξη ήταν το παιχνίδι της Ελβετίας με την Πολωνία με τους Πολωνούς να είναι αυτοί που πανηγύρισαν στο τέλος στη ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι!

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι Πολωνοί έχασαν ανεπανάληπτη ευκαιρία με τον Μίλικ σε κενή εστία πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό. Από εκεί και πέρα όμως, η Ελβετία ισορρόπησε και έδειχνε πιο απειλητική από την αντίπαλό της.

Μία αντεπίθεση στο 39’ όμως, αποδείχθηκε αρκετή για τους Πολωνούς έτσι ώστε να φτάσουν στο 1-0 με τέρμα του Μπλατζικόφσκι. Στη συνέχεια η Ελβετία είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και φάνηκε πως ήταν θέμα χρόνου η ισοφάρισή της.

Είχε δοκάρι με τον Σεφέροβιτς για να έρθει το τέρμα του Σακίρι στο 82’ με ανάποδο ψαλίδι από το ύψος της περιοχής για να σημειώσει το καλύτερο τέρμα της διοργάνωσης μέχρι στιγμής.

Στο έξτρα μισάωρο της παράτασης η Ελβετία ήταν πολύ καλυτερη με την Πολωνία να προσπαθεί να στείλει το ματς στα πέναλτι. Κάτι που έγινε και δικαιώθηκε καθώς επικράτησε 5-4 χωρίς να αστοχήσει σε κάποιο από αυτά με τους Λεβαντόφσκι, Μίλικ, Γκλικ, Μπλατζικόφσκι και Κρικόβιακ.

Για τους Ελβετούς, μοιραίος ήταν ο Τζάκα που έστειλε την μπάλα άουτ και την ομάδα του… σπίτι της.

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Βίρτους - Παναθηναϊκός AKTOR και Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ
Λέστερ: Απολύθηκε ο προπονητής της γυναικείας ομάδας λόγω σχέσης με παίκτρια
NBA: Συγκλονιστικός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, αλλά απελπιστικά μόνος - Σοκ για τους Σέλτικς
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Επανέρχεται η Γαλατασαράι για τον Ερικσεν