Euro 2016: Βέλγιο – Ιρλανδία 3-0: Έκανε πλάκα και προκρίνεται

Μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε το Βέλγιο στο δεύτερο ημίχρονο και διέλυσε 3-0 την Ιρλανδία με τον Λουκάκου να σημειώνει δύο γκολ – Από τον Βίτσελ το άλλο τέρμα.

Ό,τι δεν έκανε στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, το Βέλγιο το κατάφερε απέναντι στην Ιρλανδία για να φτάσει τελικά με άνετο τρόπο στη νίκη με 3-0 και να είναι πλέον από τα φαβορί για μία θέση στην πρώτη δυάδα της βαθμολογίας.

Για να συμβεί αυτό, θα πρέπει να επικρατήσει της Σουηδίας ή να πάρει έστω την ισοπαλία. Η Ιρλανδία από την πλευρά της, αναζητά την υπέρβαση απέναντι στην Ιταλία θέλοντας μόνο τη νίκη που θα τη φέρει στην καλύτερη των περιπτώσεων στην 2η θέση.

Στο πρώτο ημίχρονο το Βέλγιο είχε την κατοχή της μπάλας χωρίς όμως να μπορέσει να δημιουργήσει αρκετές ευκαιρίες για να μπορέσει να προηγηθεί και να διώξει το άγχος από πάνω της.

Κάτι που έγινε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους και έτσι έφτασε στο θριαμβευτικό 3-0! Στο 47’ βρήκε κενούς χώρους και με τελικό αποδέκτη τον Λουκάκου άνοιξε το σκορ.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη και με νέα αντεπίθεση στο 61’ ο Βίτσελ με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 2-0 για την ομάδα του καθαρίζοντας το ματς. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 70’ από το δεύτερο γκολ του Λουκάκου που τελείωσε οριστικά και την υπόθεση της νίκης.