Euro 2016: Ιταλία - Σουηδία 1-0: Γκολάρα και... τέλος!

Με τρομερό τέρμα του Έντερ στο 88' η Ιταλία επικράτησε 1-0 της Σουηδίας και κάνοντας το δύο στα δύο προκρίθηκε στην επόμενη φάση.

Μέταλλο πρωταθλήτριας δείχνει η Ιταλία στο ξεκίνημα του Euro όπου μπορεί να μην υπάρχουν μεγάλες προσδοκίες πριν από τη διοργάνωση, αλλά δείχνει τόσο σταθερό πρόσωπο που άνετα θα μπορούσε πλέον να θεωρείται από τις διεκδικήτριες του τίτλου.

Μετά την επικράτηση με 2-0 απέναντι στο Βέλγιο, κράτησε ξανά το μηδέν στην άμυνα και βρήκε το γκολ μπροστά για να επικρατήσει 1-0 και να κάνει το απόλυτο στα πρώτα δύο ματς παίρνοντας την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης, κάτι που έχει καταφέρει μέχρι στιγμής μόνο η Γαλλία.

Τραγικό πρώτο μέρος

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα δεν υπήρξε το παραμικρό με τις δύο ομάδες να μη δείχνουν ικανές να δημιουργήσουν φάσεις. Ο διαιτητής σφύριζε αρκετά και έκοβε το ρυθμό και έτσι τίποτα δεν έδειχνε πως θα άλλαζε το 0-0.

Βελτίωση στην επανάληψη

Στο δεύτερο ημίχρονο, τα πράγματα ήταν σαφώς καλύτερα καθώς από τη μία η Σουηδία έπρεπε να κυνηγήσει το γκολ, ενώ η Ιταλία βρήκε περισσότερους κενούς χώρους για να φτιάξει φάσεις. Και πάλι όμως, οι Σουηδοί έδειξαν ανίκανοι να φτιάξουν φάσεις.

Αντίθετα, η Ιταλία στο 82’ είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Παρόλο για να έρθει στο 88’ ο Έντερ με τρομερό σουτ να κάνει το 1-0 και να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.