Euro 2016: Ρωσία – Σλοβακία 1-2: Καθάρισε στο πρώτο και πάει για πρόκριση!

Κάνοντας εξαιρετικό πρώτο μέρος, η Σλοβακία επιβλήθηκε 2-1 της Ρωσίας και έκανε σπουδαίο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Μετά την ήττα της πρεμιέρας από την Ουαλία η Σλοβακία κατάφερε να μείνει ζωντανή στη μάχη της πρόκρισης καθώς επί της Ρωσίας έκανε εξαιρετικό παιχνίδι για να φτάσει στη νίκη με 2-1 και να θέλει πλέον ουσιαστικά ένα βαθμό στην τελευταία αγωνιστική απέναντι στην Αγγλία για να προκριθεί.

Η Ρωσία από την πλευρά της μετά την ήττα της δεν έχει περιθώρια και αναζητά μόνο τη νίκη επί της Ουαλίας στο τελευταίο ματς για να έχει ελπίδες να προκριθεί μέσω της 3ης θέσης.

Ανωτερότητα Σλοβάκων στο πρώτο μέρος

Στο πρώτο ημίχρονο η Σλοβακία μπήκε πολύ δυνατά και κατάφερε να δείξει από νωρίς πως είναι το αφεντικό του αγώνα. Ουσιαστικά, η νίκη της ήρθε από το πρώτο 45λεπτο όταν και προηγήθηκε με 2-0.

Στο 32’ ο Βάις έκανε επική ενέργεια και με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ, για να έρθει στο 45’ το αδιανόητο σουτ του Χάμσικ που έκανε το 2-0 καθαρίζοντας ουσιαστικά για την ομάδα του.

Ξύπνησε αργά

Η απάντηση από τους Ρώσους άργησε πολύ να έρθει. Μπορεί στο δεύτερο μέρος να είχαν τη συντριπτική κατοχή, αλλά δεν έδειχναν ικανοί να πετύχουν το τέρμα που θα τους έβαζε ξανά στη διεκδίκηση του θετικού αποτελέσματος.

Αυτό ήρθε στο 80’ με ωραία κεφαλιά του Γκλουσάκοφ που μείωσε 2-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Παναθηναϊκός AKTOR: Χωρίς Αταμάν και χωρίς Γκραντ οι "πράσινοι"
Ρίχνει «βόμβα» με τον Ζιντάν η Μπάγερν Μονάχου
Ολυμπιακός: Συγκινητική στιγμή στην Πόλη - Η αγκαλιά του μπαμπά Τζολάκη στον ήρωα της πρόκρισης