Euro 2016: Αγγλία - Ρωσία 1-1: Αυτή η κατάρα δεν θα σπάσει

Για μία ακόμα φορά η Αγγλία δεν κατάφερε να νικήσει σε πρεμιέρα Euro, καθώς έμεινε στο 1-1 με τη Ρωσία - Ο Ντάιερ άνοιξε το σκορ με φάουλ στο 73', για να ισοφαρίσει ο Μπερεζούτσκι στις καθυστερήσεις

Ένατη φορά σε ισάριθμες συμμετοχές σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και η Αγγλία δεν μπορεί ακόμα να ξεκινήσει την πορεία της με τρίποντο. Το συγκρότημα του Ρόι Χόντζον ήταν ανώτερο από την αντίπαλό του, αλλά μία στιγμιαία αδράνεια στο τελευταίο λεπτό επέτρεψε στους Ρώσους να ισοφαρίσουν και να βάλουν από νωρίς σε μπελάδες τα «τρία λιοντάρια».

Έτσι λοιπόν μετά από το τέλος της πρώτης αγωνιστικής στον δεύτερο όμιλο, η Ουαλία που νίκησε νωρίτερα 2-1 τη Σλοβακία βρίσκεται στην κορυφή με τρεις βαθμούς, η Αγγλία με τη Ρωσία έχουν από έναν, με τους Σλοβάκους να είναι ουραγοί χωρίς κανέναν πόντο.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, οι Βρετανοί ήταν ανώτεροι και στα ενενήντα λεπτά από τους Ρώσους, αλλά στο τέλος για μία ακόμα φορά άφησαν πικρή γεύση στους συμπατριώτες τους που έκαναν το ταξίδι για τη Γαλλία.

Είχαν τον έλεγχο σε ολόκληρη την αναμέτρηση και τη λύση φάνηκε να δίνει ο Έρικ Ντάιερ. Ο αμυντικός μέσος της Τότεναμ με υπέροχη εκτέλεση φάουλ στο 73' άνοιξε το σκορ κι έδειχνε να χαρίζει τη νίκη που τόσο ήθελε το σύνολο του Ρόι Χόντζον.

Ωστόσο οι τυπικά φιλοξενούμενοι Ρώσοι δεν το έβαλαν κάτω. Παρά το γεγονός ότι δεν είχαν τις πιθανότητες με το μέρος τους, βγήκαν στην επίθεση και τελικά κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης. Αυτό σημείωσε με άπιαστη κεφαλιά στο 92' ο αρχηγός τους Βασίλι Μπερεζούτσκι αφήνοντας τους Άγγλους... αγάλματα.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα στο Live Chat του Onsports.

Ο Παναθηναϊκός στέφθηκε 4η φορά πρωταθλητής Ευρώπης στο «σπίτι» του! (photos+video)
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Νάπολι
Παναθηναϊκός: «Στο στόχαστρο ο Αντώνης Παπαδόπουλος της Ντόρτμουντ»
«Στροφή» στους Έλληνες από τις μεγάλες ομάδες της Super League!