Ο μέγας Ζλάταν έστειλε την Σουηδία στο Euro! (video)

Δύο γκολ του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς αποδείχτηκαν αρκετά για την Σουηδία ούτως ώστε να προκριθεί στο Euro της Γαλλίας, μετά το 2-2 με την Δανία στην Κοπεγχάγη

Αρχικά στο 19' ο Ζλάταν με υπέροχη κίνηση μετά από κόρνερ του Κάλστρομ άνοιξε το σκορ, ενώ ολοκλήρωσε τον προσωπικό του θρίαμβο με μία υπέροχη εκτέλεση φάουλ στο 76'.

Οι Δανοί προς τιμήν τους δεν τα παράτησαν και με γκολ των Πόουλσεν και Βέστεργκααρντ κατόρθωσαν τουλάχιστον να αποφύγουν την ήττα.

Δείτε το βίντεο με την γκολάρα του Ζλάταν!

Στο άλλο παιχνίδι για τα μπαράζ, μετά από μία αναμέτρηση με συγκλονιστική εξέλιξη η Ουκρανία έγινε η 24η ομάδα που θα ταξιδέψει για τα γήπεδα της Γαλλίας. Η Σλοβενία προηγήθηκε νωρίς-νωρίς με γκολ του Σέζαρ, αλλά στο έβδομο (!) λεπτό των καθυστερήσεων ο Γιαρμολένκο διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Αυτή θα είναι η παρθενική παρουσία των Ουκρανών σε τελική φάση Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.