Euro 2016 – 7ος όμιλος: Στα μπαράζ η Σουηδία

Αυστρία και Ρωσία προκρίθηκαν μαζί απευθείας στα τελικά με τους Σκανδιναβούς να καλούνται να παίξουν στα πλέι-οφ

Οι Ρώσοι έκαναν το χρέος τους απέναντι στο Μαυροβούνιο, καθαρίζοντας τη νίκη σε διάστημα τεσσάρων λεπτών στο πρώτο ημίχρονο. Στο 33ο λεπτό ο Κούζμιν «άνοιξε» το σκορ και στο 37’ ο Κοκόριν με πέναλτι «σφράγισε» τη νίκη-πρόκριση της Ρωσίας που στο τέλος του αγώνα πανηγύρισε τη συμμετοχή της στα τελικά του Euro 2016 ως δεύτερη.

Αντίθετα, παρά τη νίκη της με 2-0 επί της Μολδαβίας η Σουηδία τερμάτισε στην 3η θέση και καλείται να παίξει στα μπαράζ με έπαθλο μια θέση στα τελικά. Τα τέρματα των Ιμπραΐμοβιτς (24’) και Ζενγκίν (48’) έδωσαν τη νίκη στους Σκανδιναβούς, αλλά η νίκη της Ρωσίας τους κράτησε στην 3η θέση.

Η πρώτη και θριαμβεύτρια του 7ου γκρουπ, Αυστρία, επιβλήθηκε 3-0 του Λιχτενστάιν χάρη στα γκολ των Αρναούτοβιτς (12’) και Γιάνκο (54’, 57’), τελειώνοντας τον όμιλο με εννέα νίκες και μια ισοπαλία!