Euro 2016 - 5ος όμιλος: King of England!

Με πέναλτι στο 84ο λεπτό ο Γουέιν Ρούνεϊ έφτασε τα 50 γκολ με τη φανέλα της Αγγλίας και έγινε ο κορυφαίος σκόρερ στην ιστορία της χώρας του, ξεπερνώντας τον «θρύλο» σερ Μπόμπι Τσάρλτον!

Ο βασιλιάς της Αγγλίας είναι εδώ! Από το βράδυ της Τρίτης 8 Σεπτεμβρίου 2015, ημερομηνία-σταθμό στην ιστορία του αγγλικού ποδοσφαίρου, ο Γουέιν Ρούνεϊ είναι και με τη... βούλα -ή μάλλον από τη λευκή βούλα- ο κορυφαίος σκόρερ στην ιστορία της εθνικής Αγγλίας!

Ευστοχώντας σε πέναλτι στο 84ο λεπτό του εντός έδρας αγώνα με την Ελβετία ο «θρύλος» της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 και έγραψε ιστορία, φτάνοντας τα 50 γκολ με το εθνόσημο στο στήθος! Τα «τρία λιοντάρια» έχουν πλέον νέο βασιλιά καθώς ο Ρούνεϊ ξεπέρασε τον «θρύλο» σερ Μπόμπι Τσάρλτον και βάζει πλώρη για ακόμη μεγαλύτερο ρεκόρ!

Έχοντας προκριθεί ήδη οι Άγγλοι έκαναν... δύσκολη τη ζωή των Ελβετών, με τον Χάρι Κέιν να «ανοίγει» το σκορ στο 67’ πριν ο Ρούνεϊ γράψει το όνομά του με χρυσά γράμματα στην ιστορία του ποδοσφαίρου!

Την ήττα της Ελβετίας εκμεταλλεύθηκαν οι Σλοβένοι που επικράτησαν 1-0 της Εσθονίας εντός έδρας και έφτασαν τους 12 βαθμούς, πλησιάζοντας τους Ελβετούς στη δεύτερη θέση (15β.). Το νικητήριο τέρμα της Σλοβενίας πέτυχε ο Μπερίτς στο 63ο λεπτό του αγώνα.

Σε ένα επεισοδιακό ματς με δυο κόκκινες η Λιθουανία επικράτησε 2-1 του Σαν Μαρίνο εντός έδρας χάρη στα γκολ των Τσέρνιτς (7’) και Σπάλβις (92’), με το Σαν Μαρίνο να ισοφαρίζει προσωρινά στο 55’ με τον Βιταϊόλι.

O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!