Euro 2016 - 3ος όμιλος: Ώρα για μάχη!

Με την ολοκλήρωση της 8ης αγωνιστικής ο 3ος όμιλος ξεκαθάρισε σε ότι αφορά την πρώτη τριάδα, όχι όμως και στο ποιες ομάδες θα πάνε απευθείας στα τελικά του Euro 2016 και ποια θα παίξει μπαράζ.

Η Ισπανία επικράτησε δύσκολα 1-0 των Σκοπίων εκτός έδρας και έκανε ακόμη ένα βήμα προς την απευθείας πρόκριση, παραμένοντας στην κορυφή. Το μοναδικό τέρμα του αγώνα πέτυχε ο Χουάν Μάτα στο όγδοο λεπτό της αναμέτρησης, χαρίζοντας στους «φούριας ρόχας» τους τρεις βαθμούς.

ΣΚΟΠΙΑ: Πατσόβσκι, Μπραντρόβσκι, Ριστέβσκι, Ζούτα, Ασκόβσκι (77’ Μπάρντι), Γκλιγκόροβ, Σίκοβ, Πετροβίκι, Χασάνι, Ραντέσκι (85’ Ιμπραΐμι), Ιβανόβσκι (69’ Τραϊκόβσκι).

ΙΣΠΑΝΙΑ: Ντε Χέα, Καρβαχάλ, Ράμος, Πικέ, Μπερνάτ, Μπούσκετς, Καθόρλα (68’ Κ¨οκε), Ίσκο (78’ Ινιέστα), Σίλβα, Ντιέγκο Κόστα (61’ Αλκάθερ), Μάτα.

Ανοιχτοί λογαριασμοί

Σλοβακία και Ουκρανία δεν κατάφεραν να «λύσουν» τις διαφορές τους αφού αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα στην έδρα της πρώτης, εξασφάλισαν όμως με τον βαθμό που πήραν ότι θα είναι στην πρώτη τριάδα.

Σε ότι αφορά τη μάχη των αποκλεισμένων, η Λευκορωσία επικράτησε 2-0 του Λουξεμβούργου εντός έδρας. Οι Λευκορώσοι επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους, σκοράροντας από μια φορά σε κάθε ημίχρονο και πήραν «τρίποντο» ψυχολογίας. Πρωταγωνιστής ήταν ο Μιχάιλ Γκορντέιτσουκ ο οποίος «άνοιξε» το σκορ στο 34ο λεπτό του αγώνα και στο 62’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, προσθέτοντας δυο ακόμη γκολ στο ενεργητικό του, τα πρώτα έπειτα από παραπάνω από έναν χρόνο (σ.σ. τελευταία φορά είχε σκοράρει στο 5-1 επί του Λιχτενστάιν σε φιλικό ματς στις 21/5/2014).

Αταμάν: “Έχω εμπιστοσύνη στους παίκτες μου, μπορούμε να κερδίσουμε”
Τζόκερ: Νέο τζακ ποτ - Πόσα χρήματα θα μοιράσει το Μ. Σάββατο
Euroleague, Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα: Οι διαιτητές για το Game 4 στο ΣΕΦ