Δανία – Πορτογαλία 0-1 (video)

Το γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο στις καθυστερήσεις έδωσε το τρίποντο στην ομάδα του Φερνάντο Σάντος

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε την πορεία του στον πάγκο της εθνικής Πορτογαλίας ο Φερνάντο Σάντος . Ο έμπειρος Πορτογάλος τεχνικός έκανε το ντεμπούτο του στην τεχνική ηγεσία του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος της χώρας του την 3η αγωνιστική των ομίλων για τα προκριματικά του Euro 2016 στο εκτός έδρας ματς με την Δανία. Ενώ λοιπόν το ματς έδειχνε πως θα λήξει χωρίς σκορ με τις δυο ομάδες να μοιράζονται από έναν βαθμό, ο Κριστιάνο Ρονάλντο είχε αντίθεση άποψη. Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων λοιπόν ο Κουαρέσμα έκανε την μπαλιά στον άσο της Ρεάλ Μαδρίτης που πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης για το τελικό 1-0.

ΔΑΝΙΑ: Σμάιχελ, Κίερ, Άγκερ, Μπόιλεσεν (58' Πόουλσεν), Γιάκομπσεν, Κβιστ, Έρικσεν (84΄' Κάλενμπεργκ), Βίμπε (46΄' Μπεχ), Χόιμπεργκ, Κρον-Ντέλι, Μπέντνερ

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Ρούι Πατρίτσιο, Πέπε, Ελιζέου, Καρβάλιο, Σέντρικ, Μουτίνιο, Ντάνι (77' Έντερ), Γουίλιαμ Καρβάλιο, Τιάγκο (84' Κουαρέσμα), Ρονάλντο, Νάνι (68' Ζοάο Μάριο)

Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ