8ος Όμιλος: Ο Κιελίνι έπαιζε μόνος του!

Η Ιταλία τα βρήκε «σκούρα» κόντρα στο Αζερμπαϊτζάν αλλά ο Τζόρτζιο Κιελίνι έδωσε τη λύση σκοράροντας τρεις φορές, τη μία σε λάθος τέρμα! Μεγάλο «διπλό» για την Κροατία

Μετά την αποτυχία στο Μουντιάλ της Βραζιλίας η Ιταλία παραμένει σε κακή κατάσταση. Αυτό φάνηκε και στον αγώνα με το Αζερμπαϊτζάν. Οι φιλοξενούμενοι λίγο έλλειψε να αντέξουν για ένα ημίχρονο, αλλά τελικά έμειναν πίσω στο σκορ στο 44' χάρη σε τέρμα του Κιελίνι. Το δεύτερο ημίχρονο κυλούσε με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να σκοράρουν και ο κίνδυνος εγκυμονούσε. Ο Κιελίνι από ήρωας πήγε να γίνει μοιραίος όταν άθελά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπουφόν στο 77', αλλά πέντε λεπτά αργότερα έγινε ξανά... ήρωας χαρίζοντας το «τρίποντο» στους «Ατζούρι».

Ιταλία: Μπουφόν, Ντε Σίλιο, Κιελίνι, Ρανόκια, Μπονούτσι, Νταρμιάν (81' Γκαντρέβα), Μαρκίζιο, Φλορέντσι (77' Τζιοβίνκο), Πίρλο (73' Ακουιλάνι), Ζαζά, Ιμόμπιλε

Αζερμπαϊτζάν: Αγκάγιεφ, Καράγιεφ, Αλαχβερντίγιεφ, Γκουσεΐνοφ, Ριρτίμοφ (46' Ραμαλντάνοφ), Σαντίγκοφ, Αμπντουλάγιεφ, Ναζάροφ, Αμιργκουλίγιεφ (86' Ναντίροφ), Νταντάσοφ (59' Χουσείνοφ), Αλίγιεφ

Στη Σόφια ένα αυτογκόλ έμελλε να κρίνει την αναμέτρηση. Ο Μποντούροφ στο 36' έστειλε την μπάλα στην εστία της χώρας του νικώντας τον... Στογιάνοφ, σ' ένα γκολ που φάνηκε να είναι αρχικά του Ίβιτσα Όλιτς, αλλά τελικά μέτρησε -σωστά- αυτογκόλ. Μέχρι το τέλος οι Βούλγαροι προσπάθησαν, αλλά δεν τα κατάφεραν να πάρουν έστω την ισοπαλία.

Με τους νικητές αγωνίστηκε βασικός για 90 λεπτά ο Ντάνιελ Πράνιτς του Παναθηναϊκού.

Βουλγαρία: Στογιάνοφ, Ποπόφ Α., Ζάνεφ (46' Λίλεφ), Μποντούροφ, Μίνεφ, Μανόλεφ, Ποπόφ, Μιλάνοφ, Γκάντσεφ (68' Τόνεφ), Ντιάκοφ, Μικάνσκι (46' Γκαλαμπινοφ)

Κροατία: Σούμπασιτς, Τσόρλουκα, Σρνα, Βίντα, Πράνιτς, Πέρισιτς, Ράκιτιτς (80' Κόβασιτς), Μόντριτς, Μπρόζοβιτς, Μάντζουκιτς, Όλιτς

«Περίπατο» έκανε στη Βαλέτα η Νορβηγία που νίκησε 3-0. Ο τερματοφύλακας των Μαλτέζων και της Καλλονής Χογκ, έκανε ό,τι μπορούσε αλλά δεν ήταν αρκετό. Το σκορ άνοιξε ο Ντέλι στο 22' και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κινγκ έγραψε το 0-2. Ο τελευταίος διαμόρφωσε και το τελικό 3-0 στο 49'.

Μάλτα: Χογκ, Άγιους, Καμιλέρι, Μούσκατ, Φένεχ Π., Φένεχ Ρ.(72' Κρίστεσεν), Φαΐλα, Μπρίφα (72' Γκριόλι), Μούσκατ Ρ., Μισφούντ, Σκέμπρι (85' Βέλα)

Νορβηγία: Νίλαντ, Ελαμπντελαουί, Λίνες, Φόρεν, Τετέ (78' Σίνγκι), Νόρντβαϊτ, Γιόχανσεν, Σκέλμπρεντ (62' Σαμούελσεν), Ντέλι, Κινγκ (75' Νίλσεν) , Ελγιουνουσί

Αθλητικές Ακαδημίες ΟΠΑΠ: Έμπρακτα δίπλα σε 80.000 παιδιά