Conference League: Ο Μαρτίνες δε χάνει στα πέναλτι, πρόκριση για Άστον Βίλα!

Conference League: Στα πέναλτι προκρίθηκε η Άστον Βίλα στην έδρα της Λιλ, στην παράταση η Φιορεντίνα απέναντι στην Βικτόρια Πλζεν.

Ήταν απ’ την αρχή τα φαβορί των ζευγαριών για την πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League. Τα φαβορί ακόμη και για την κατάκτηση του τίτλου σύμφωνα με τους ειδικούς. Χρειάστηκε να προσπαθήσουν πολύ και να έχουν την τύχη με το μέρος τους, όμως, για να πάρουν την πρόκριση η Άστον Βίλα και η Φιορεντίνα.

Οι Άγγλοι έπαιζαν στη Γαλλία με τη Λιλ. Έχοντας νικήσει το πρώτο ματς 2-1, είδαν τη Λιλ να προηγείται με τα γκολ των Γιαζιξί και Αντρέ με 2-0. Αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι το 87’, όταν και ο Κας έκανε το 2-1 στέλνοντας την πρόκριση στην παράταση και κρατώντας ζωντανούς τους «χωριάτες». Στο έξτρα ημίωρο δεν άλλαξε κάτι και στη διαδικασία των πέναλτι ο Εμιλιάνο Μαρτίνες «μίλησε». Ο Αργεντινός τερματοφύλακας με τις αποκρούσεις του έδωσε την πρόκριση στους Άγγλους με 4-3 στη «ρώσικη ρουλέτα».

Στην Ιταλία, η Φιορεντίνα δεν μπορούσε να διασπάσει την άμυνα της Βικτόρια Πλζεν, ακόμη και μετά που έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κάντου. Το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Στην παράταση οι Τσέχοι δεν άντεξαν και τα τέρματα των Νίκο Γκονζάλες και Μπιράγκι έδωσαν την πρόκριση στους «βιόλα» με 2-0.

Euroleague, Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα: Οι διαιτητές για το Game 4 στο ΣΕΦ