Conference League: Τα highlights από τις επικές προκρίσεις ΠΑΟΚ και Ολυμπιακού (videos)

Conference League: Δύο επικές προκρίσεις πανηγύρισαν ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Θέση στους «8» του Europa Conference League έκλεισαν ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός, το βράδυ της Πέμπτης (14/03). Ο «Δικέφαλος του Βορρά» επικράτησε 5-1 της Ντινάμο Ζάγκρεμπ στην Τούμπα και ανέτρεψε την ήττα του 2-0 στον πρώτο αγώνα του «Μάξιμιρ», ενώ λίγο αργότερα, οι «ερυθρόλευκοι» ολοκλήρωσαν μία τρομερή ανατροπή, αφού επικράτησαν 4-1 της Μακάμπι Τελ Αβίβ στην Σερβία, ισοφάρισαν το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα στο «Γ. Καραϊσκάκης». Στην παράταση, δύο τέρματα από Γιόβετιτς και Ελ Αραμπί έδωσαν την πρόκριση στους Πειραιώτες.

Εκπληκτικός ΠΑΟΚ

Ιστορική εμφάνιση, ανατροπή και πρόκριση από έναν εκπληκτικό ΠΑΟΚ! Ο «δικέφαλος» έκανε την Ντινάμο Ζάγκρεμπ να μοιάζει με… παιχνιδάκι στα χέρια του. Πριν το ημίχρονο είχε φτάσει ήδη σε σκορ πρόκρισης και δε «μάσησε» όταν σκόραραν οι Κροάτες, φτάνοντας τελικά στο εκπληκτικό 5-1 και στους «8» του Conference League. Έχοντας για ταβάνι του τον ουρανό.

Ο Κουλιεράκης ήταν ο τεράστιος πρωταγωνιστής για τον εκπληκτικό «δικέφαλο», απ’ τον οποίο δεν υστέρησε κανείς. Ο Κρητικός στόπερ πέτυχε δύο γκολ, ενώ είχε και ασίστ. Μπάμπα, Μπράντον και Ζίβκοβιτς με πέναλτι οι υπόλοιποι σκόρερ της βραδιάς-γιορτή στην Τούμπα, που θα μείνει στην ιστορία για την επική ανατροπή του ΠΑΟΚ ο οποίος στέλνει… σπίτι της την Ντινάμο Ζάγκρεμπ.

Απίστευτη ανατροπή Ολυμπιακού

Πριν την έναρξη της ρεβάνς, οι πιθανότητες που είχαν οι «ερυθρόλευκοι» για την πρόκριση στην επόμενη φάση ήταν ελάχιστες. Ωστόσο, το «συγκρότημα» του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ μπήκε στον αγωνιστικό χώρα της Arena της Μπάτσκα Τόπολα, που χρησιμοποίησε ως έδρα η Μακάμπι Τελ Αβίβ και έδειξε το… μέταλλό του.

Ο Ντανιέλ Ποντένσε ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο, μια και άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό και μοίρασε δύο ασίστ, αρχικά στον Κώστα Φορτούνη στο 36’ και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους στον Αγιούμπ Ελ Κααμπί, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Όμως, η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήρε προβάδισμα πρόκρισης στο 57’ με το εύστοχο πέναλτι του Ζάχαβι, αλλά στο 65’ ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί με τρομερό ψαλιδάκι ισοφάρισε εκ νέου το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα (4-1), με την αναμέτρηση να οδηγείται στην παράταση.

Εκεί, ένα γκολ του Στέφαν Γιόβετιτς (93’) και άλλο ένα από τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί (103’) έγειραν την πλάστιγγα υπέρ του Ολυμπιακού, ο οποίος πήρε τη νίκη, ολοκληρώνοντας μία επική ανατροπή.

Αρσεναλ: Ο Αρτέτα συμβουλεύθηκε τον Βενγκέρ
Ντραγκόφσκι: «Τίποτα δεν έχει τελειώσει»
ΠΑΟΚ: «Νάσο μάγκα ανάμεσα μας πάντα» - «Επτά χρόνια, κανείς δεν ξεχνά…»