Conference League, Μακάμπι Τελ Αβίβ - Ολυμπιακός 1-6 (παρ. 1-4): Θρυλική ανατροπή και πρόκριση

Μακάμπι Τελ Αβίβ - Ολυμπιακός: Επική πρόκριση πέτυχαν οι «ερυθρόλευκοι» μετά την σπουδαία τους εκτός έδρας νίκη 6-1 στην παράταση επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ, μετά το 4-1 της κανονικής διάρκειας.

Μία από τις πιο επικές προκρίσεις στην ιστορία του πήρε ο Ολυμπιακός, καθώς επιβλήθηκε 6-1 της Μακάμπι Τελ Αβίβ στην Σερβία και με συνολικό σκορ 7-5 έκλεισε θέση στα προημιτελικά του Europa Conference League και θα δώσει το «παρών» στην κλήρωση της Παρασκευής (15/03) στις 15:00 στη Νιόν της Ελβετίας, στα κεντρικά της UEFA.

Πριν την έναρξη της ρεβάνς, οι πιθανότητες που είχαν οι «ερυθρόλευκοι» για την πρόκριση στην επόμενη φάση ήταν ελάχιστες. Ωστόσο, το «συγκρότημα» του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ μπήκε στον αγωνιστικό χώρα της Arena της Μπάτσκα Τόπολα, που χρησιμοποίησε ως έδρα η Μακάμπι Τελ Αβίβ και έδειξε το… μέταλλό του.

Ο Ντανιέλ Ποντένσε ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο, μια και άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό και μοίρασε δύο ασίστ, αρχικά στον Κώστα Φορτούνη στο 36’ και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους στον Αγιούμπ Ελ Κααμπί, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Όμως, η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήρε προβάδισμα πρόκρισης στο 57’ με το εύστοχο πέναλτι του Ζάχαβι, αλλά στο 65’ ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί με τρομερό ψαλιδάκι ισοφάρισε εκ νέου το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα (4-1), με την αναμέτρηση να οδηγείται στην παράταση.

Εκεί, ένα γκολ του Στέφαν Γιόβετιτς (93’) και άλλο ένα από τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί (103’) έγειραν την πλάστιγγα υπέρ του Ολυμπιακού, ο οποίος πήρε τη νίκη, ολοκληρώνοντας μία επική ανατροπή.

Μαγνητική και αγωνία για Μπάλντγουιν
Elite Neon Cup 2024: Τα ταλέντα του… αύριο παίζουν μπάλα στα Σπάτα! – Πού θα δείτε το τουρνουά
Σπανάκη: Το κλειδί της επιτυχίας ήταν η σοβαρότητα και η σταθερότητα
Κολύμβηση: Πανελλήνιο ρεκόρ η Βασιλάκη