Conference League, Άιντραχτ Φρανκφούρτης - ΠΑΟΚ 1-2: Τεράστιο «διπλό» και πρωτιά (vids)

Conference League: Μεγάλο «διπλό» πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ στην Φρανκφούρτη, καθώς επικράτησε 2-1 της Άιντραχτ και εξασφάλισε την κορυφή του 7ου ομίλου και παράλληλα την απ’ ευθείας πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης.

Μεγάλη βραδιά για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος πήρε τεράστια νίκη στη Γερμανία κόντρα στην Άιντραχτ και παράλληλα εξασφάλισε την πρώτη θέση του 7ου ομίλου και την απ’ ευθείας πρόκριση στους «16» του Conference League, αποφεύγοντας τη διαδικασία των play offs, όπου θα βρεθούν οι γηπεδούχοι.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, έμεινε πιστή στο πλάνο του Ρουμάνου κόουτς και με… δράστες τους Κεντζιόρα και Ζίβκοβιτς «άλωσε» το «Deutsche Bank Park», συνεχίζοντας την αήττητη ευρωπαϊκή του πορεία τη φετινή σεζόν.

Γερμανική… κατοχή

Το ματς ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά τον «Δικέφαλο του Βορρά» να κλείνει τους περισσότερους διαδρόμους προς την εστία του Κοτάρσκι. Μάλιστα, ακόμα και στις φορές που οι Γερμανοί βρήκαν ευκαιρία για απειλές, έπεσαν πάνω στον Κροάτη πορτιέρο που ήταν σωστός στις επεμβάσεις του.

Ο ΠΑΟΚ είχε καταφέρει να «απορροφήσει» τις επιθέσεις των γηπεδούχων και αναζήτησε τους διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία, χάνοντας τη μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους στο 29’ με τον Μουργκ, ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά ο Τραπ απέκρουσε.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το καλύτερο τρόπο για τους φιλοξενούμενους, καθώς στο 55ο λεπτό, ο Κεντζιόρα άνοιξε το σκορ, αφού εκμεταλλεύτηκε τη φάση διαρκείας στα καρέ του Τραπ και με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0.

Ωστόσο, η αντίδραση των Γερμανών ήταν άμεση, μια και στο 58’ βρήκαν απάντηση, όταν ο Τσαϊμπί έκανε τη σέντρα και ο Μαρμούς με κεφαλιά «έγραψε» το 1-1. Μάλιστα, στο 60’ ο Λάρσον σκόραρε για την Άιντραχτ, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Ραζβάν Λουτσέσκου έβαλε στον αγωνιστικό χώρο τους Τόμας και Κωνσταντέλια, έχοντας σαφή διάθεση να «χτυπήσει» τον αγώνα. Και η έμπνευσή του βρήκε… καρπούς μερικά λεπτά αργότερα, καθώς στο 73’ ο Ζίβκοβιτς έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον ΠΑΟΚ.

Η φάση ξεκίνησε από τα αριστερά με τον Τάισον να κάνει την κίνηση, αυτός βρήκε τον Τόμας, ο Ισπανός έδωσε στον Κωνσταντέλια, ο «μικρός» σούταρε, ο Τραπ απέκρουσε ασθενώς και ο Σέρβος μεσοεπιθετικός πήρε το «ριμπάουντ» για το 2-1 του «Δικέφαλου του Βορρά».

Στα τελευταία λεπτά, η Άιντραχτ αναζήτησε το γκολ της ισοφάρισης, όμως, ο ΠΑΟΚ ήταν σωστά στημένος και απορρόφησε τις επιθετικές ενέργειες των γηπεδούχων, παίρνοντας ένα σημαντικό «διπλό» και την κορυφή.

Άιντραχτ: Τραπ, Πάτσο, Σμόλτσιτς, Τούτα (74' Μπούτα), Ενκουνκού, Εμπιμπέ (86' Φέρι), Λάρσον, Σκίρι (54' Γιάκιτς), Γκέτσε (75' Αάρανσον), Τσάιμπι, Μάρμους.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ράφα, Κουλιεράκης, Κεντζιόρα, Βιεϊρίνια (76' Εκόνγκ), Οζντόεφ (79' Σβαμπ), Μεϊτέ, Τάισον (83' Ντεσπόντοφ), Μουργκ (66' Κωνσταντέλιας), Αντρίγια, Σαμάτα (66' Τόμας).

ΠΑΟΚ: «Νάσο μάγκα ανάμεσα μας πάντα» - «Επτά χρόνια, κανείς δεν ξεχνά…»