Conference League: «Λύτρωση» με Φαμπιάνο ο Άρης - Νίκη 1-0 επί της Αραράτ και πρόκριση
Eurokinissi

Conference League: Την πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο πανηγύρισε ο Άρης, καθώς επικράτησε 1-0 της Αραράτ με «χρυσό» σκόρερ τον Φαμπιάνο στο 80ο λεπτό.

Θέση στην επόμενη φάση των προκριματικών του Conference League έκλεισαν οι «κίτρινοι» της Θεσσαλονίκης, μετά τη νίκη τους 1-0 στη ρεβάνς του «Κλ. Βικελίδης». Ο Άρης παρουσιάστηκε βελτιωμένος, σε σχέση με την εικόνα που είχε στο Γερεβάν, έχασε πολλές ευκαιρίες, αλλά τελικά «λυτρώθηκε» στο 80ο λεπτό με τη κεφαλιά του Φαμπιάνο.

Έτσι, το «συγκρότημα» του Τόλη Τερζή θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση τη Ντιναμό Κιέβου, με το πρώτο ματς να γίνεται στην πρωτεύουσα της Μακεδονίας, στις 10 Αυγούστου και μία εβδομάδα αργότερα, θα ακολουθήσει η ρεβάνς, εκτός έδρας.

Μεγαλύτερη διάθεση, απειλή από Αραράτ

Από την αρχή του αγώνα, ο Άρης ήταν η ομάδα που έδειξε μεγαλύτερη διάθεση να κυκλοφορήσει τη μπάλα και να αναζητήσει τους διαδρόμους για την αντίπαλη εστία, ωστόσο, η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ματς ήταν για την Αραράτ. Στο 18’ ο Γένε έφυγε στην «πλάτη» του Εμπακατά, όμως, δεν μπόρεσε να «κρεμάσει» τον Κουέστα, ο οποίος στην συνέχεια μπλόκαρε το σουτ του Σερομπιάν.

Στα επόμενα λεπτά, οι «κίτρινοι» ανέβασαν… στροφές και απείλησαν στο 24’ με τον Λουίς Πάλμα, αλλά το σουτ που έκανε πέρασε άουτ, ενώ στο τελευταίο… κομμάτι του πρώτου μέρους, οι Θεσσαλονικείς δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τις στημένες φάσεις που είχαν στα καρέ των Αρμενίων.

Νέες χαμένες ευκαιρίες

Στο δεύτερο ημίχρονο, το «συγκρότημα» του Τόλη Τερζή θέλησε να πετύχει ένα γρήγορο τέρμα, αλλά στο 51’ και το 53’ ο Ερμάκοβ αντέδρασε σωστά στις απειλές των Φαμπιάνο και Μορόν, αντίστοιχα.

Μάλιστα, στο 70’ ο Γένε απείλησε και πάλι την εστία του Κουέστα, αυτή τη φορά με μακρινό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ισπανού πορτιέρο. Ο Πάβιτσιτς έχασε την ευκαιρία να σκοράρει στο 77’ με πλασέ μέσα από την περιοχή, ωστόσο, στο 80’ η υπεροχή του Άρη έφερε… καρπούς.

Σε μία ακόμα στημένη φάση, ο Λουίς Πάλμα έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Φαμπιάνο βρέθηκε απέναντι στον Ερμάκοβ, στην «πλάτη» της άμυνας των φιλοξενούμενων και με καρφωτή κεφαλιά, διαμόρφωσε το 1-0.

Στα τελευταία λεπτά, η Αραράτ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κουέστα αντέδρασε σωστά και μπλόκαρε το σουτ του Άλβιν Τέρα.

Άρης (Απόστολος Τερζής): Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Οντουμπάτζο, Φεράρι Τζούρασεκ (61' Ζαν Ζουλ), Νταρίντα, Ρουπ (61' Πάβιτσιτς), Μενέντεζ (46' Σαβέριο), Πάλμα (89' Ματαρίτα), Μορόν (86' Χριστοδουλόπουλος).

Αραράτ (Βαρντάν Μινασιάν): Ερμάκοβ, Αλεμάο (87' Χακομπιάν), Μπουένο, Σέιντ, Γκριγκοριάν (72' Τερτεριάν), Μουραντιάν, Καστανέιρα (65' Τέρα), Ομπιέρο (84' Αμπαρτσουμιάν), Σερομπιάν (64' Αβανεσιάν), Έζα, Γένε.

Άρση βαρών: έπεσε νεκρός ο Ολεξάντρ Πελεσένκο στον πόλεμο
Αταμάν: «Παίζουμε καλό μπάσκετ και θέλουμε περισσότερα»
Παναθηναϊκός AKTOR: Δεν μπορούσε να το χάσει - Με Χουάντσο κόντρα στη Μακάμπι!
Λευτέρης Πετρούνιας: «Η δουλειά τώρα ξεκινάει, δεν υπάρχει άλλος στόχος στο Παρίσι από το χρυσό»