Κόντρα στην Αραράτ ο Άρης

Γνωστή έγινε η αντίπαλος του Άρη για τον β’ προκριματικό γύρο του Europa Conference League, με την Αρμενία να είναι ο προορισμός των «κίτρινων».

Η ισοπαλία του πρώτου αγώνα άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς στο ζευγάρι προκριματικών του Conference League που ενδιέφερε τον Άρη. Καθώς από εκεί θα προέκυπτε η αντίπαλός του στον β’ προκριματικό. Οι «κίτρινοι» θα βρουν απέναντί τους την Αραράτ απ’ την Αρμενία, η οποία επικράτησε εκτός έδρας της Αλβανικής Εγνατία. Στη διαδικασία των πέναλτι!

Στο Ελμπασάν… έσπασαν καρδιές, με την Αραράτ να νικά τελικά 4-2 στη «ρώσικη ρουλέτα». Όλα αυτά μετά από εκπληκτικό παιχνίδι που έληξε 2-2 στην κανονική του διάρκεια και 4-4 στην παράταση.

Η Εγνάτια προηγήθηκε δύο φορές με τα γκολ των Μαδέιρος (4’) και Κάσα (36’), όμως η Αραράτ είχε ισάριθμες «απαντήσεις» με τα τέρματα των Εζά (17’) και Καστανέιρα (58’). Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, όπου οι γηπεδούχοι έκαναν το 3-2 στο 108’ με τον Ντουαμενά. Η ομάδα απ’ την Αρμενία, ωστόσο, με δύο γκολ απ’ τους Γιένε (110’) και Μπουένο (114’) έφερε τα... πάνω-κάτω. Κι ενώ όλα έδειχναν πως θα «καθάριζαν» οι Αρμένιοι, ήρθε ο Ντουαμενά στο 120+3’ για να ισοφαρίσει σε 4-4 και να στείλει το παιχνίδι στα πέναλτι.

Εκεί οι παίκτες της Αραράτ ήταν απόλυτα ψύχραιμοι από την «άσπρη» βούλα, την ώρα που η Εγνάτια αστόχησε σε δύο εκτελέσεις (Ζεϊνουλάι, Καμπουφί) με την πρόκριση να γέρνει οριστικά υπέρ της αρμενικής ομάδας.

Ο πρώτος αγώνας του Άρη με την Αραράτ θα πραγματοποιηθεί στις 27 Ιουλίου στο «FFA Academy Stadium» του Γερεβάν, ενώ η ρεβάνς θα διεξαχθεί στις 3 Αυγούστου (21:15) στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

BCL: Το σήκωσε η Μάλαγα