Champions League, Παναθηναϊκός – Μπράγκα 0-1: «Έσβησε» το… όνειρο, συνεχίζει το ευρωπαϊκό ταξίδι!
EUROKINISSI

Champions League: Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες, ηττήθηκε 1-0 από την Μπράγκα στο ΟΑΚΑ κι έχασε μεγάλη ευκαιρία να επιστρέψει στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Το «τριφύλλι» δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει τις στιγμές που είχε πριν δεχθεί το γκολ, αλλά ούτε κι εκείνες που είχε μετά το τέρμα της Μπράγκα, η οποία προκρίθηκε τελικά με δύο νίκες.

Παρά την απογοήτευση, όμως, το πρόσημο είναι σίγουρα θετικό για τους «πράσινους», οι οποίοι τα έδωσαν όλα! Μάλιστα, αν ήταν λίγο πιο ψύχραιμοι στην τελική προσπάθεια, θα είχαν κάνει νέα υπέρβαση, μετά από εκείνη κόντρα στη Μαρσέιγ.

Επίσης, μην ξεχνάμε ότι το ευρωπαϊκό ταξίδι συνεχίζεται για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος θα λάβει μέρος στους ομίλους του Europa League. Η πρώτη του παρουσία, μετά από εφτά χρόνια! Το χειροκρότημα του κόσμου που γέμισε το ΟΑΚΑ, άλλωστε, αποτελεί την πιο τρανή απόδειξη.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς μπήκαν ψυχωμένα στο χορτάρι του ΟΑΚΑ και στο πρώτο ημίχρονο έκαναν μια σχεδόν τέλεια εμφάνιση. Με κορυφαίους τους Βαγιαννίδη και Πέρεθ είχαν τον έλεγχο του αγώνα και στιγμές στις οποίες, αν ήταν λίγο πιο ψύχραιμοι, θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει.

Κορυφαία ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό ήταν η κοντινή κεφαλιά του Βαγιαννίδη, αλλά ο Ματέους δήλωσε «παρών» διώχνοντας με το χέρι. Από την άλλη, η Μπράγκα έδειξε ότι μπορεί να απειλήσει όταν κλέβει την μπάλα ψηλά και πήγε να κάνει τη ζημιά στο 31’ όταν ο Μπρινιόλι έδιωξε με το πόδι το σουτ του Ρουίθ.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, το γεγονός ότι αμφότερες οι ομάδες έκαναν αναγκαστική αλλαγή στο κέντρο της άμυνας. Ο Σένκεφελντ πήρε τη θέση του Γεντβάι στο 43ο λεπτό κι ο Σαατσί μπήκε αντί του Νιακατέ στο 49’.

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους, ο Μαντσίνι διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι, ενώ το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ευκαιρία του Παλάσιος στο 54’, όπου ο Ματέους έδιωξε το διαγώνιο σουτ.

Μετά το 60ο λεπτό, ο Γιοβάνοβιτς προσπάθησε με τις αλλαγές του να «φρεσκάρει» την ομάδα του, σε μια προσπάθεια να βρεθεί το γκολ που θα έφερνε το ζευγάρι στην ισοπαλία.

Αυτό, όμως, δεν ερχόταν και σε μια αντεπίθεση η Μπράγκα βρήκε δίχτυα με τον Μπρούμα για το 0-1 στο 83ο λεπτό. Το τέρμα αυτό «αφύπνισε» τους «πράσινους», οι οποίοι έχασαν τρεις ευκαιρίες μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα, με τους Τζούρισιτς, Σπόραρ και Σένκεφελντ να μην μπορούν να εκτελέσουν σωστά!

Η ελληνική ομάδα έψαξε μέχρι το τέλος ένα γκολ που θα έκανε δραματικό το φινάλε στο ΟΑΚΑ, αλλά δεν μπόρεσε να το βρει κι Μπράγκα προκρίθηκε με δύο νίκες.

Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες, καθώς ο Χουάνκαρ δέχθηκε δεύτερη κίτρινη στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Παναθηναϊκός AKTOR: Αποθέωση για τον Εργκίν Αταμάν - «Τον αναγέννησε από τις στάχτες του»
Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι Τελ Αβίβ: Οι διαιτητές του Game 5 στο ΟΑΚΑ
ΑΕΚ: Στη Σουηδία για τον Πίττα - Τι είπε ο Κύπριος φορ που σκόραρε δύο γκολ
Κιλιάν Εμπαπέ: Πιέσεις του Εμανουέλ Μακρόν στη Ρεάλ Μαδρίτης για να παίξει στους Ολυμπιακούς Αγώνες