Champions League, AEK – Ντινάμο Ζάγκρεμπ 2-2: Αυτή η πρόκριση ήταν του Μιχάλη!

Champions League: Η ΑΕΚ μέχρι το 90+2’ ήταν εκτός playoffs, αλλά σε μια βραδιά που τιμήθηκε η μνήμη του Μιχάλη Κατσούρη, δεν γινόταν να αποκλειστεί!

Οι «κιτρινόμαυροι» βρέθηκαν μια… ανάσα από τον αποκλεισμό με την Ντινάμο να προηγείται 2-0 ως το 90+2’, αλλά στις καθυστερήσεις ήταν σαν μια… ανώτερη δύναμη να έβαλε το χεράκι της.

Η ΑΕΚ, όχι μόνο μείωσε με τον Αραούχο στο 90+2’, αλλά δεν άφησαν να πάει καν το ματς στην παράταση. Ο τρομερός Λιβάκοβιτς έπιασε το πέναλτι του Λιβάι Γκαρσία, αλλά ο Βίντα με κεφαλιά (είχε χάσει δύο στις καθυστερήσεις στην Κροατία), έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και την ομάδα του στα playoffs του Champions League. Εκεί η ομάδα του Αλμέιδα θα αντιμετωπίσει την Αντβέρπ με στόχο την πρόκριση στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν δυνατά στο ματς κι έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Πινέδα στα πρώτα δευτερόλεπτα, ενώ στο 17ο λεπτό ο Λιβάκοβιτς απέκρουσε το πλασέ του Τσούμπερ από πολύ καλή θέση.

Σταδιακά, όμως, οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν την κατάσταση και μολονότι η ΑΕΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων δεν μπορούσε όσο κυλούσε το ματς έδειχνε εγκλωβισμένη επιθετικά.

Στο αμυντικό κομμάτι, οι «κιτρινόμαυροι» υπέπεσαν σε εύκολα λάθη, επιτρέποντας στην Ντινάμο να βρίσκει ευκαιρίες. Ο Στάνκοβιτς, όμως, δήλωσε «παρών», όποτε χρειάστηκε στο πρώτο μέρος, με εξαίρεση την τελευταία φάση του.

Ο Αυστριακός γκολκίπερ δεν μπορούσε να κάνει και πολλά στο κοντινό πλασέ του Σούταλο. Νωρίτερα είχε κάνει εντυπωσιακή απόκρουση στην κεφαλιά του Μιχαϊλιτσένκο, αλλά στη συνέχεια ο σκόρερ των φιλοξενούμενων ήταν μόνος του.

Η ΑΕΚ δέχθηκε το γκολ στο χειρότερο δυνατό σημείο και μολονότι προσπάθησε να μπει δυνατά μετά την ανάπαυλα έδειχνε επηρεασμένη. Οι παίκτες του Αλμέιδα έγιναν απειλητικοί μετά το πρώτο δεκάλεπτο, χάνοντας δύο μεγάλες ευκαιρίες.

Κοινός παρανομαστής και στις δύο ο Λιβάκοβιτς, ο οποίος στο 55’ απέκρουσε το σουτ του Γιόνσον και δύο λεπτά νίκησε σε τετ-α-τετ τον Άμραμπατ, ο οποίος πήγε να τον κρεμάσει. Από τη στιγμή που δεν εκμεταλλεύτηκε τις στιγμές της, η ΑΕΚ, το έκανε η Ντινάμο, η οποία έκανε εξαιρετική δουλειά στις μεταβιβάσεις.

Μια τέτοια κατέληξε στην τρομερή συνεργασία του Λιούμπισιτς με τον Πέτκοβιτς, ο οποίος έδωσε τρομερή πάσα στον πρώτο, ο οποίος με πλασέ νίκησε τον Στάνκοβιτς για το 0-2 στο 65ο λεπτό. Μάλιστα, λίγο αργότερα, οι φιλοξενούμενοι μπορούσαν να βρουν και τρίτο τέρμα, αλλά ο Στάνκοβιτς έδιωξε με το πόδι το πλασέ του Σπίκιτς στο 70’.

Όλα έδειχνα ότι οι «κιτρινόμαυροι» οδεύουν προς έναν «πικρό» αποκλεισμό, ωστόσο σε ένα βράδυ, όπου τιμήθηκε η μνήμη του αδικοχαμένου Μιχάλη, απλά δεν γινόταν να αποκλειστούν. Στο 90+2’ ο Αραούχο σκόραρε και σήκωσε ψηλά τη φανέλα με το «21» στη μνήμη του 29χρονου, ενώ στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βίντα ήταν εκεί, σαν από μηχανής θεός για να πάρει το ριμπάουντ μετά το χαμένο πέναλτι του Λιβάι Γκαρσία για δώσει την πρόκριση στην ΑΕΚ. Μια πρόκριση που ήταν του Μιχάλη!

Διαιτητής: Εσπέν Εσκάς (Νορβηγία)

Κίτρινες: Ιβάνουσετς, Μίσιτς, Μιχαϊλιτσένκο, Σούταλο, Μάριν

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (67΄ Γκατσίνοβιτς), Γιόνσον (76΄ Μάνταλος), Πινέδα (76΄ Γαλανόπουλος), 'Αμπραμπατ (67΄ Ελίασον), Τσούμπερ (67΄ Αραουχο), Γκαρσία

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ (Ιγκόρ Μπίστσαν): Λιβάκοβιτς, Μοχαραμί, Ριστόφσκι, Σούταλο, Λιούμιπισιτς, Μιχαϊλιτσένκο, Μπούλατ, Μίσιτς, Σπίκιτς (86΄ Μάριν), Ιβάνουσετς, Πέτκοβιτς